Kokosový olej – šetří vaší peněženku i zvířata

Někdy koncem léta jsem si koupila svůj první kokosový olej. Seženete ho v drogeriích, zdravé výživě a nyní i v některých hypermarketech a supermarketech. Po těch týdnech používání jsem si stihla udělat na tento výrobek názor. Tak snad vám má recenze přinese užitek. 🙂
Začala bych u vůně. Ta se dost liší podle značky kokosáku, kterou si koupíte. Některé jsou příjemné a jiné voní jako čerstvě natrhané kokosy (máte to napsané na obalu) a popravdě mi trvalo, než jsem si na tu vůni zvykla. Je to docela intenzivní a ne každému by mohla být příjemná. Doporučuji tedy vyhledávat spíš oleje, které na obalu nic takového napsané nemají, jelikož jejich vůně je příjemnější (například Bio kokosový olej od značky Purity).
Konzistence se také velmi liší. Co mě ale překvapilo, je, že v létě jsem měla olej, který byl vyloženě v tekuté konzistenci a čím více se ochlazovalo (měla jsem ho stále na stejném místě), tak tím více tuhl. Nicméně v některých olejích jsou takové malinké hrudečky a musíte mít trpělivost, protože se dlouho rozpouští.
Teď přejdeme k tomu nejdůležitějšímu. Na co ho použít? Doporučím tuto stránku, kde najdete spoustu tipů a rad, jak s kokosovým olejem nakládat. Sama jsem si pár věcí vybrala.
Jídlo
Nejčastější využití vidím u salátů a ač se to dle vůně a konzistence nezdá, tak je kokosový olej vhodný do salátů i s masem. Chuť je cítit podle toho, kolik množství si do jídla dáte. Osobně doporučuji ze začátku jednu lžičku.
Četla jsem, že je kokosák dobrý na hubnutí, ale je to fáma. Olej se totiž používá v Africe jako zdroj tuků a zachránil několik milionů životů. Jíst ho můžete proto, že je velmi zdravý, obsahuje antioxidanty a je to přirozený zabiják bakterií a to se na podzim dost hodí.
Tělo
Každý večer se celá natřu a můžu říct, že je má pokožka o hodně hydratovanější a jemnější. Navíc příjemně voní! Byla jsem nejprve hodně skeptická, protože jsem byla mazlavá a bylo mi to nepříjemné, ale zjistila jsem, že jsem používala moc velké množství oleje. Stačí opravdu hrudečka a namažete si celé tělo.
Kokosový olej se dá využít i na holení. Používám ho na nohy a je to vážně skvělé. Pleť je opravdu jemná a chloupky se lépe chytají do žiletky (nebo mi to tak alespoň připadá).
Balzám na rty je další super věc, kterou si můžete z kokosáku udělat. Já jsem si dala pár hrudeček kokosového oleje do malé nádobky z nějakého starého balzámu a nosím ho všude s sebou. Rty nejsou popraskané, ale hydratované, a když použijete oleje o kapku více, působí jako jemný lesk na rty.
Olej je skvělý i na ruce a nehty. Můžu říct, že jsem měla hodně lámavé nehty a po pravidelném používání se mi zdá, že se jejich stav opravdu zlepšil.
Zuby
Jsou dva způsoby jakými kokosák na své zuby používám. První je, že si vyčistím zuby pastou a potom si dám na umytý kartáček ještě kokosový olej a zuby jím také vyčistím. Účinek? Barva zubů je sjednocená, skvrny jsou eliminovány a zuby vypadají opticky bělejší (teď jsem si přišla jako v reklamě na nějaký excelentní zubní přípravek, hihi).
Druhý způsob je, že si po vyčištění zubů dáte do pusy malou hrudečku oleje, necháte ji rozpustit a povalujete v ústech okolo dvaceti minut. Ze začátku se to moc nedalo vydržet. Vždycky jsem jí povalovala tak deset minut a dost, ale teď už to těch deset minut vydržím. Bohužel vám k tomuhle nic říct nemohu. Tato technika slibuje, že se z úst do kokosového oleje vytáhnou bakterie a sníží se riziko kazivosti zubů. Já žádné kazy nemám, tak vám nic neřeknu. Všimla jsem si ale, že když jsem měla aft, tak se po jednom procesu zmenšil a po druhém jsem ho neměla. Jinak mám afty třeba i týden. Tak nevím, jestli je to olejem.
Vlasy
Ano, kokosový olej je vhodný i pro vlasy. Buď ho můžete rozetřít do konečků (ale pozor opravdu velmi malé množství), aby se vyživily a netřepily se nebo si můžete udělat masku před mytím vlasů. Dělám si jí na noc. Dám si na vlasy od kořínků ke konečků trochu oleje (samozřejmě jsou potom mastné) a nechám ho působit do rána. Přijde mi, že mám vlasy jemnější a to o hodně!
Další výhody
Tak jednou z hlavních výhod je, že ušetříte. Tím, že budete používat kokosový olej místo pleťového mléka, olejíčku do vlasů, holícího přípravku… Se vaše útrata za kosmetiku zmenší, protože olej dlouho vydrží a sám o sobě není moc drahou záležitostí. Jedna tři sta mililitrů velká sklenice stojí dvě stě korun a vydrží i půl roku.

Další super výhodou je, že kokosový olej není testovaný na zvířatech. Jelikož používám kosmetiku, která není testovaná, vím, že je hodně těžké sehnat ji. Plánuji o tom článek, takže to tam popíši více dopodrobna. Každopádně kokosový olej spoustu této kosmetiky nahradí.

Zdroj obrázků: weheartit.com, vlastní galerie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.