Holky z Printintin táhly do ateliéru kufry i hlínu. Jaké jsou jejich začátky podnikání?

Na dveře už začínají pomalu ale jistě klepat Vánoce. Já už mám pár dárků nakoupených nebo alespoň vybraných. Pro ty z vás, kteří stále tápou, jsem si se třemi šikovnými holkami, jejichž značka s papírenskými potřebami nese název Printintin, připravila rozhovor o tom, co vlastně dělají. A že to dělají dobře a hlavně krásně, se můžete přesvědčit na jejich Instagramu. Chcete se o jejich práci dozvědět víc? Tak čtěte dál! 🙂
1. Na úvod bych se vás ráda zeptala, kolik vás je a kolik vám je let?

M: Jsme celkem tři – Martina, Anička a Kačka. Mně je čerstvě 22 let. 🙂

A: Mně také 22, ale už ne čerstvě. (smích)

K: Zato já už jsem ve věku, kdy už je neslušné ptát se mě na věk. (smích)

2. Kdo z vás přišel s nápadem vytvářet zrovna věci s originálními potisky? Proč ne něco jiného? A jak je to dlouho, co jste začaly s realizací?

M: Nápad vytvořit online papírnictví jsme začaly realizovat už ve škole, kde jsme se potkaly na předmětu Multimediální seminář. Měly jsme za úkol vytvořit jakýkoliv kreativní projekt, který bude mít přesah do praxe. Když jsme přemýšlely, co nás nejvíc baví a co máme rády, rozhodly jsme se pro spojení designu a papíru. Během semináře jsme věnovaly hodně času spíše teoretickým věcem jako např. zjišťovaní situace na trhu, možnosti výroby, vlastnosti produktů, nastavení naší celkové strategie a tvorbě business plánu. Další půlrok pak zabrala příprava a realizace (především tvorba kampaně na Startovači, abychom získaly prostředky do začátku). Takže dohromady to bude už skoro rok.

K: Na nápadu vytvořit e-shopu s produkty, které budeme samy navrhovat, jsme se všechny shodly téměř okamžitě. Naštěstí jsme měly velmi podobnou představu o tom, co chceme vytvořit, a také jsme se hned shodly, že nebudeme chtít náš projekt po ukončení školy opustit, ale naopak že se mu chceme naplno věnovat dál. Všechny máme rády lettering, grafiku a ujíždíme na všemožných papírenských blbůstkách, tak jsme si řekly, proč to nezkusit zkombinovat. Jsme totiž toho názoru, že hezkých papírenských produktů není nikdy dost. Zvlášť v ČR by mohla být nabídka bohatší. 🙂

3. Popište nám, jak probíhá vaše práce. V nabídce máte mimo jiné i krásné sešity, tak by nás zajímalo, co je všechno nutné udělat proto, abychom si ho mohli zakoupit a těšit se z něj?

A: Většinou to všechno začíná u nápadu díky inspiraci z okolí. Líbí se nám třeba barevný motiv na látce nebo textura na podlaze a řekneme si, že by to mohly být pěkné motivy na sešit. Jindy nás v tramvaji napadne vtipný text, který by se dal dobře zpracovat a někdy je to delší brainstormingování nad určitým tématem, které bychom na sešit chtěly použít.

K: Pak už jde náš nápad na papír. Vše navrhujeme a kreslíme ručně a následně převádíme do digitální podoby pro účely tisku. První tedy přichází na řadu vymýšlení nápadů, moodboardy a pod., a dále poté skicy, ze kterých vybíráme ty nejlepší. Následuje kreslení vybraného návrhu, jeho další úpravy a čištění v počítači a předtisková příprava. Během toho vybíráme nejvhodnější materiály a komunikujeme s tiskárnou a dalšími dodavateli, jaké jsou možnosti výroby konkrétního produktu.

M: Naše sešity budou co nevidět dostupné na našem e-shopu http://www.printintin.cz. O jeho otevření budete včas informování prostřednictvím našich sociálních sítí! 😉

4. Máte v zásobě nějakou vtipnou historku, kdy se třeba něco tak úplně nedařilo podle představ nebo se naopak dařilo až moc?

A: Když jsme natáčely video na Startovač, tak jsme měly tolik rekvizit a blbůstek, že jsme si to všechno musely zabalit do kufrů, abychom to vůbec do ateliéru dovezly. No a nakonec jsme použily tak třetinu z nich. Ale po cestě sbíráme spíše spoustu zkušeností a obecnějších ponaučení do příště, jako, že je třeba vždycky nejdůležitější si všechno připravit dopředu, 3x to zkontrolovat a ne to potom řešit na place, kdy na to není čas a všechno se kvůli tomu pak protáhne.

K: Nejvtipnější bylo, že Anička přitáhla ten den do ateliéru kromě kufrů se sešity i pytel hlíny, ze které měl náš papír “vstávat z mrtvých”, což se nakonec ten den ani nestihlo natočit, a tak jsme hlínu zase táhly pryč. (smích)

5. Vaše okolí jistě o projektu ví. Podporuje vás nějak? Kdo třeba nejvíc? A jak vás mohou podpořit čtenáři?

M: Podpora našeho okolí přišla nejvíce během naší kampaně na Startovači. Všichni blízcí i vzdálení nám poslali alespoň symbolickou částku. Ale mnohem důležitější je samozřejmě ta psychická podpora, protože nám všichni pomáhají, jak můžou. Třeba chápou, že času máme teď mnohem méně, a nebo nám jako první dávají kritiky a pochvaly na to, co vytvoříme. 🙂

K: Naši kamarádi i rodiny nás úžasně podporují už od samého začátku a my jsme jim za to neskutečně vděčné. Na Startovači nás štědře podpořila i spousta kamarádů a spolužáků, kteří sami také studují a nemají tedy úplně na rozhazování, takže nás to až překvapilo a nesmírně potěšilo, jak nám všichni do začátku pomohli. Krom toho nás moc těší i každá zpětná vazba, každý lajk i každé sdílení. I když se jeden klik někomu může zdát nepodstatný, pro začínající malou firmu je každý takový způsob podpory strašně důležitý, protože nám pomáhá k tomu, aby se o nás dozvědělo více lidí.

A: Nejhezčí je pak to zjištění, že se někomu váš projekt líbí a tak to šíří dál a vy se pak o printintinu dozvíte třeba od kamaráda své kamarádky, která mu o něm řekla a máte radost, že se o vás dozvěděl člověk, který není z vašeho blízkého okolí. Ta zpětná vazba je pro nás vždycky ta největší odměna, o to pak víc ta pozitivní. 🙂

6. Čemu se mimo Printintin ještě věnujete? Práce, škola…?

M: Obojí. Mně čeká ještě poslední rok studia a zároveň pracuji jako grafik. No a do toho ještě snaha to všechno skloubit s nějakými těmi koníčky atd. 🙂

K: My s Aničkou jsme úspěšně státnicovaly v červnu. Teď se částečně věnujeme práci a částečně i grafickým zakázkám, se kterými nás oslovují různí klienti. Mimo papírenské produkty poskytujeme totiž v rámci printintinu i grafické služby na míru. 🙂

A: Jak říká Kačka, škola teď sice odpadla, ale o to víc je teď práce, kterou jsme kvůli státnicím zanedbávaly. V tuto chvíli jsme rády, když se nám jednou za čas naskytne volný víkend a můžeme jít třeba ven sekat zahradu a odprostit se od pracovního stolu. (smích)

7. Jaké plány máte s e-shopem do budoucna? Myslíte si, že je možnost se takto uživit?

M: Plány máme velké a věříme, že je dokážeme realizovat. Bez toho by to snad ani nešlo. Zatím ale nechceme předbíhat a chceme se soustředit na každý úkol pořádně jeden po druhém. Nyní je to především úspěšné spuštění e-shopu.

K: Už od samého začátku máme spoustu nápadů a plánů. Máme připravenu celou řadu produktů, které bychom postupně chtěly přidávat do nabídky. Záleží však na tom, jaká bude po našem zboží poptávka. Ačkoliv trávíme nad eshopem spoustu času, ještě nějakou dobu potrvá, než se jím budeme moci živit. Samozřejmě je to pro nás časově i finančně náročné, ale doufáme, že se v budoucnu náš obchod rozroste natolik, abychom se mu mohly věnovat na plný úvazek a uživit se tím. Naším snem je otevřít si jednou kamennou prodejnu nebo alespoň společné místo pro naši tvorbu. Zatím totiž úřadujeme výhradně po pražských kavárnách. 🙂

8. A na závěr… Co byste doporučili lidem, kteří by také chtěli realizovat svůj nápad, ale zatím sbírají odvahu?

M: Nebojte se! Ujistěte se, že chcete začít s něčím, co Vás bude bavit, a že je o Vaše produkty nebo službu mezi lidmi zájem, a základ k úspěchu máte. Ono to všechno vypadá děsivě jenom na začátku, jak člověk jednou začne, tak už to jde jeden malý krůček po druhém.

K: Odvaha je určitě důležitá věc, je ale také potřeba vytrvalost, odhodlání a ochota věnovat svému nápadu hodně času a úsilí. Nic není hotové přes noc a ne vše se povede na poprvé, ale vždycky jde zkusit vymyslet nějaký jiný způsob, jak svůj nápad zrealizovat. Moje doporučení také je najít k sobě lidi, na které je spolehnutí, kteří budou stejně zapálení pro realizaci nápadu, jako vy a budou mu ochotni věnovat spoustu volného času, i když na ‘sklízení ovoce’ může dojít až za dlouho.

A: Hlavní je se do toho opřít a neztrácet trpělivost, někdy to může vypadat, že nic nedaří a že to nepůjde, a pak se to najednou zase otočí a najde se třeba ještě lepší řešení, než to předcházející. Nejdůležitější je vytrvat a držet si v hlavě ten cíl.

Zdroj fotek: vypůjčeno od holek 🙂

9 komentářů on Holky z Printintin táhly do ateliéru kufry i hlínu. Jaké jsou jejich začátky podnikání?

  • Tereza Outcry
   4.11.2017 at 13:15 (1 rokem ago)

   Proto jsem si holky vybrala, protože dělají vážně super věci! ♥

   Odpovědět
 1. Miloš
  1.11.2017 at 23:32 (1 rokem ago)

  To vstávání papíru “z mrtvých” s využitím pytle hlíny by chtělo natočit 🙂

  Odpovědět
 2. Elis
  3.11.2017 at 19:10 (1 rokem ago)

  To je krásné, jste moc šikovné 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   4.11.2017 at 13:15 (1 rokem ago)

   To jsou 🙂

   Odpovědět
 3. Elis
  3.11.2017 at 19:11 (1 rokem ago)

  To je krásné, jste moc šikovné 🙂 Ať se vám daří, co nejlépe :*

  Odpovědět
 4. Janinka
  7.11.2017 at 18:40 (1 rokem ago)

  Skvělé, díky za tip na další zajímavý dárek! 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2017 at 23:07 (1 rokem ago)

   Není zač 🙂

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.