Šikovné ruce a pozitivní myšlení. Seznamte se s holkami z Polaku


Začínaly s návody na Pinterestu a teď mají vlastní e-shop a kupu spokojených zákazníků. Jejich výrobky pohladí na duši i na srdci a potěší každého od malého po velkého. Za každým z výrobků se ovšem skrývá vždy něco víc než-li finální výsledek, který si odnesete domů třeba z blešího trhu. Jaká jsou tajemství holek z Polaku?

1. Ne každý vás zná, ale myslím si, že po našem rozhovoru se to jistě změní! 😀 Proto bych vás poprosila, abyste se nám představily.

D: Já jsem Dita, něco jako hlava projektu, co všechno řídí a má potřebu organizovat, Mirka je srdce, které tomu dává rytmus a cit. Oběma je nám něco přes dvacet a žijeme v Brně.
A z dlouhých večerů jsme začaly tvořit Polak.

2. Na svých stránkách píšete, že vás bavilo tvořit návody na Pinterestu. Jak se tohle tvoření přeměnilo v e-shop?

D: Mě vždycky bavilo něco tvořit, najít si nápad na netu a pak si jej udělat po svém doma -většinou to byly nějaké dekorace do bytu, menší vychytávky – a ještě si říct, že jsem ušetřila a být se sebe hrdá, jak jsem to zvládla.
Dělalo a dělá mi dobře, když mi to okolí chválí.

Neřekla bych ale, že se naše tvoření z Pinterestu přímo přeměnilo v e-shop. Na brože jsme nedostaly návod. A prodej jsme vůbec neplánovaly, prvně jsem udělala jen pár kousků pro nás pro radost, kamarádům se to líbilo a chtěli taky. On se ten zájem tak sám nějak rozšířil.

M: Dit je veľmi šikovná na všetky manuálne práce. Rozhodne by sa dalo povedať, že na čo siahne, to sa jej podarí. Potrebovala len trocha popostrčiť, dodať odvahu. Niekoho, kto pofúka a obviaže zranené prsty. S radosťou som jej prisľúbila pomoc a oporu, aj keby sa niečo nevydarilo presne podľa predstáv. A ono za zatiaľ všetko krásne darí. 🙂

Zo začiatku sme chodili len na rôzne milé akcie ako sú blšie trhy, kde sa ľudia pýtali, či máme výrobky aj v predajni alebo sa dajú kúpiť online. A tak sme začali s e-shopom.

Sledujte holky i na jejich Instagramu a Facebooku. 🙂

3. Co jistě napadne mnoho lidí, je, proč jste si vybraly zrovna dřevo? Tíhly jste k němu už od mala, nebo to byla náhoda?

D: Mně se dřevo vždycky líbilo, jako malá jsem si z lesa nosila větve a různé odřezky, co tam nechali dřevaři. Taky jsme si chodili jako děti do lesa hrát, stavěli jsme tam bunkry a hráze v potoce. Ta vůně dřeva mi připomíná dětství a to se mi na tom líbí.
Taky si pamatuju, že v dětství jsem tuze moc chtěla zatloukat hřebíky a řezat pilkou, jak jsem to vídala dělat tátu. Ten mi to ale nechtěl dovolit, ale já se nedivím, byla jsem malá a nešikovná.

M: To mne to tatko zase dovolil. Len ma štvalo, že mi vždy všetko presne nachystal a potom to už nebola taká zábava. No niečo som predsa len pochytila. Minulé leto som sama vyrobila paletové sedenie na našu záhradku. Áno, Dit síce tie palety obrusovala, ale to sa skoro nepočíta. A vlastne to s výrobou broží ani nemá veľa spoločného, okrem toho dreva. Nevadí.

4. Vaše výrobky jsou krásné a hlavně originální. Kde se převážně inspirujete?

D: Děkujeme. Inspiraci hledáme v origami, pak nás taky samozřejmě ovlivňuje internet. Teď už je to trochu víc o lidech, co se ptají, jestli neuděláme nějaké jiné druhy. Tam padne návrh, který pak zpracujeme podle našeho.

5. Opět se vrátíme k tvoření ze dřeva. Co předchází tomu, než se váš výtvor dostane do rukou zákazníka? A jak dlouho trvá vytvořit například jednu brož?

D: Když pominu tu přípravu dřeva a návrhu, v dílně připravím hrubé tvary a ty pak doma u podcastů dodělám. Jak se mi nakupí víc kousků, vytáhneme s Mirkou barvy a natíráme. To trvá nejdéle z celého procesu, protože to mezi jednotlivými vrstvami musí uschnout. Většinou natíráme tak ve třech čtyřech vrstvách. Pak Mirka nalepí zapínání a nachystáme je na štítek nebo do krabičky.
Jeden kus trvá asi něco kolem hodiny, ale záleží na druhu. Některé jsou náročnější a naopak.

Jak se mi nakupí víc kousků, vytáhneme s Mirkou barvy a natíráme. To trvá nejdéle z celého procesu, protože to mezi jednotlivými vrstvami musí uschnout. Většinou natíráme tak ve třech čtyřech vrstvách.

6. Váš e-shop je po grafické stránce také moc krásný. Navrhovaly jste si ho samy? Kdo ho vytvořil?

D: Děkujeme, to je moc milé. E-shop jsme si dělaly samy, všechna grafická studia byla moc drahá. Tak jsme se do toho vrhly, jak by se nám to osobně líbilo, nakreslily jsme si to na papír a realizací přes počítač nám pomáhal známý. Všechno to bylo takové na koleni, myslím, že to tak i při první verzi vypadalo.
Teď už jsme se ale posunuly, s fotografiemi nám pomáhá Lucka Cápková, která má pro to skvělý cit a hlavně jsme si sedly, takže je radost cokoliv připravovat.
Je to hodně velký rozdíl a z té změny jsme nadšené.

7. Máte nějaký vtipný zážitek třeba z focení nebo ze samotné výroby či komunikace s dodavateli nebo zákazníky?

D: První co mě teď napadne je trapas z poslední Dobré Karmy – což je blešák/trh, co se koná každou první sobotu měsíci v brněnské tržnici.
Jsou tam k zapůjčení skládací stoly, a protože na tyhle akce jezdím tramvají co nejlehčeji – jenom s batohem a stojanem, půjčuji si jej.
A co čert nechtěl, snad mou nešikovností nebo karmou, se mi stůl asi po dvou hodinách prodeje, kde tam bylo opravdu hodně lidí, složil na zem. Ozvala se neskutečná rána, všude všechno lítalo, lidi se otáčeli, fotili to. A já to tam s červenými lícemi sbírala. Naštěstí mi pomohl pán vedle.
Po chvilce za mnou ale chodili lidi a ptali se, jestli je všechno v pohodě, smáli jsme se tomu. Takže možná i taková nechtěná reklama.

M: Mne hned napadol zážitok z fotenia. Plánovali sme, že spravíme zopár fotiek aj s našimi psami ale troška sme sa prepočítali. Pózovať sme chceli v lome, kde boli ešte zbytky snehu a hlavne veľa blata. Dopadlo to tak, že naši nevychovaní ušiaci lietali všade okolo a s nimi aj blato, takže o chvíľu boli všetci zúčastnení do pol pása špinaví. Psy samozrejme úplne celé a z fotenia sa stala prechádzka.

8. Už jste se někdy setkaly s negativní kritikou? Jak se proti ní bráníte?

D: S negativní kritikou jsme se zatím nesetkaly, to musím rychle zaklepat na dřevo, a pokud přijde, myslím, že se ani bránit nebudeme.

M: Každý názor si ceníme, a aj keď bude negatívny, rady ho s pokorou príjmeme. Každý na to má iný názor, a tak je to správne.


9. Máte mimo e-shop vlastní práci nebo jste studentky? Kde se vídíte za pár let? Hodláte se zaměřit pouze na vyrábění?

D: Nerada plánuju, ráda bych všemu nechala otevřenou možnost. Pokud se nám bude dařit, lidi a nás budou naše výrobky pořád bavit a my tak budeme mít plné ruce práce, proč ne.

Dopadlo to tak, že naši nevychovaní ušiaci lietali všade okolo a s nimi aj blato, takže o chvíľu boli všetci zúčastnení do pol pása špinaví. Psy samozrejme úplne celé a z fotenia sa stala prechádzka.

10. Co byste řekly na závěr čtenářům, kteří také uvažují o vlastním projektu, ale zatím na to nemají tolik odvahy?

D: Seberte ji a jděte do toho. Pokud ve vás alespoň jeden člověk věří, má to cenu. Nemůže se stát nic horšího než to, že to nevyjde. Pak asi jenom se do toho zakousnout a dát do toho maximum.

M: Ja by som chcela zdôrazniť, aby ste si dávali pozor na ľudí s ktorými chcete spolupracovať. Môžete naraziť na mnoho ľudí, ktorí vám podajú nezištne pomocnú ruku, pretože sa im váš projekt páči. Rovnako tak na pár ľudí, ktorí budú faľošní a nebudú jednať fér. Hlavne po prvej nepríjemnej situácii nezanevrieť a skor sa z nej poučiť.

Zdroj fotek: vypůjčeno od holek 🙂

9 komentářů on Šikovné ruce a pozitivní myšlení. Seznamte se s holkami z Polaku

 1. Anička
  16.2.2018 at 11:07 (9 měsíci ago)

  Je krásné, jak se z něčeho malého vytvoří takový skvost. Ty brože jsou nádherné!

  TheWayByA

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   19.2.2018 at 12:11 (9 měsíci ago)

   To opravdu jsou. Krásný dárek pro milovanou osobu, že? 🙂

   Odpovědět
 2. Ronnie
  17.2.2018 at 9:14 (9 měsíci ago)

  Je hezké, když se mladí lidé dokážou takto vyšplhat pomocí vlastní píle a práce, která je vidět 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   19.2.2018 at 12:11 (9 měsíci ago)

   Také mě to fascinuje. 🙂

   Odpovědět
 3. Andey
  17.2.2018 at 10:47 (9 měsíci ago)

  Slyším o nich poprvé. Vypadají sympatiky a opravdu dělají moc pěkné výrobky, co jsem se koukala na jejich e-shop.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   19.2.2018 at 12:12 (9 měsíci ago)

   Jsou to šikulky. 🙂

   Odpovědět
  • Tereza Outcry
   19.2.2018 at 12:12 (9 měsíci ago)

   Přesně tak. 🙂

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.