Neurotická zvířata, malé výběhy, špína a drobné

zoo liberec

Pamatuji si, když mi byly asi 3 roky a seděly jsme s mamkou na balkóně, odkud byl výhled na ZOO. Na kopci se tam procházeli dva sloni. Pro mě to bylo naprosto neskutečný a všem to dodnes vyprávím. Každé ráno mě budily skřeky opic, které se dožadovaly své snídaně. Budily mě i poté, co jsme se přestěhovali, protože tak pronikavý zvuk je zkrátka slyšet všude. 🙂

V naší ZOO v Ústí nad Labem je zvířat požehnaně. Nejslavnější jsou sloni. Naši dva sloni byli převezeni z Vietnamu. Oba podvyživení, nemocní a zranění. Jeden nemá skoro celé ucho a ten druhý má trvale poškozenou nohu. Nyní jsou u nás a je jim dobře. I přesto, že se stále shánějí peníze, aby měli větší výběh, se našlo řešení a chodí na již zmiňované procházky.

zoo liberec

Zoologické jsem milovala. Vždycky to pro mě byl svátek se jít podívat na zvířátka a něco se dozvědět. Až do nedávné návštěvy ZOO v Liberci. Nebyla jsem tam sice poprvé, ale dřív jsem tam chodila jako dítě, kterému tyhle věci většinou nedochází. Hned u prvního výběhu se zebrami nás zarazilo, jak žalostně malý je jejich výběh. Všechny tam postávaly nebo polehávaly a případně se krmily. Pro zebry ve volné přírodě je přirozené běhat. Je to podobné jako u delfínů, kteří vyskakují z vody. Hrají si a je to pro ně zkrátka přirozené chování. V tom výběhu, který jim poskytují v Liberci si zaběhají jen těžko. To byla první zvláštní věc.

zoo liberec

O kus dál se nacházeli zoborožci. Ti měli samozřejmě zastříhlá křídla, aby nikam neulétli. Přitom by podle mě bylo tak jednoduché udělat o něco vyšší kryté klece, aby se alespoň trochu mohli prolétnout. Už jen proto, že je pro ně přirozené si svá hnízda vytvářet na stromech či útesech. Pokud už žijí v zajetí, mělo by jim tohle být umožněno. Stejně tak jako dalším ptákům – supi, orli, papoušci… Nikdo z nich neměl tu možnost, protože jejich výběh k tomu zkrátka nebyl uzpůsobený.

zoo liberec

Naše další kroky vedly ke lvům. Ihned nás praštilo do očí, jak jsou hubení. Nikde nebylo jídlo – asi ho snědli, ale vzhledem k tomu, že ve volné přírodě se živí zebrami, antilopami a dalšími většími zvířaty, je zkrátka pár kuřat denně dostatečně nezasytí. Pokud by tomu tak bylo, tak by jednak nebyli tak hubení a jednak by to nesežrali všechno – už by neměli hlad. Funguje to takto i v přírodě. Pokud nemají hlad – neloví a tudíž ani nic nežerou. O výběhu snad ani nebudu mluvit, protože ten byl menší než náš obývák. Ten smutný pohled, který mi jeden ze lvů věnoval, mě bude tížit ještě hodně dlouho a vlastně to je i jeden z hlavních důvodů, proč vám o tom píšu.

zoo liberec

Hned u lvů se roztomile batolili tučňáci. Pro některé druhy je typické se potápět až stovky metrů hluboko. V Liberci měli tučňáci jezírko hluboké asi 40 centimetrů. Když jsem byla v Drážďanech, tak tam tučňáci mohli plavat do dvou metrů. To už je docela rozdíl. Nejvíc mě pobavila reklama místního rádia, která hlásala, že podporují tučňáky. Pokud tomu tak je, tak proč si chudáci nemůžou alespoň pořádně zaplavat?

zoo liberec

Fotku tygrů bohužel nemám, protože bylo přes zapatlané sklo od návštěvníků sotva vidět dovnitř.

Nejslavnějšími obyvateli místní ZOO jsou nepochybně bílí tygři. Opět naprosto bez zájmu o život. Leželi a koukali stereotypně do zdi. Výběh byl opět miniaturní a celkově na mě působil dojmem, že by nutně potřeboval hodně velkou rekonstrukci. Na to, že má Liberec bílé tygry jako maskoty a jistě mají dost sponzorů, nebylo to absolutně znát. Je mi z toho tak smutno! Hrozně bych chtěla něco udělat, ale prostě nemůžu a to mě ubíjí…

zoo liberec

Poslední kapkou bylo jezírko v pavilonu tropů. V něm byly naházeny desítky mincí “pro štěstí”. Nikde nebyla cedule, která by říkala, že se tam mince házet nesmí. Kdybych byla nepozorný návštěvník, tak si řeknu, že je to v pořádku, ale jelikož byla u jezírka cedulka, že je v něm živá želva, kterou jsme tam opravdu našli schovanou pod kmenem, došlo mi, že tohle v pořádku neni. Oběhli jsme ZOO, klepali na všechny možné dveře chovatelů a potom jsem volala na SOS linku. Zvedl mi to nějaký pán. Popsala jsem mu celou situaci a on mi řekl, že peníze tam hází návštěvníci pro štěstí, a že vlastně ani neví, že tam ta želva je. Bylo mi ale řečeno, že tam někoho pošlou. Po hodině, když jsme se tam šli podívat, se samozřejmě počet mincí ještě zvýšil. Ty, které se nám povedlo vylovit si někdo buď vzal nebo je hodil zpět. Nikdo už si asi neuvědomuje, že želva to může sníst (a že potom zemře) a nebo to, že peníze na sobě mají bacily, do vody vypouští železo a kdo ví co ještě. Rozhodně to nepřinese štěstí té želvě.

zoo liberec

Po téhle zkušenosti se do ZOO nepodívám hodně dlouho. Možná, že se tam nepodívám nikdy. Mám smíšené pocity. Když už do ZOO jdu a platím nemalé vstupné, očekávám, že tím podporuji zvířata. To se ovšem evidentně konkrétně v Liberci neděje. Takže je tam lepší nechodit a tohle zvěrstvo nepodporovat.

Mohla bych tu vypsat další hromadu věcí, které se mi nelíbily, ale už tak je to dlouhý článek. Zajímá mě váš názor. Jak berete zoologické zahrady vy? Mám je házet všechny do jednoho pytle nebo se vyhýbat jen téhle jedné?

Zdroj fotek: vlastní galerie

 

15 komentářů on Neurotická zvířata, malé výběhy, špína a drobné

 1. Upřímný Lhář
  22.7.2018 at 16:02 (4 měsíci ago)

  Já tedy musím říct, že do ZOO jsem jako malá chodila skoro pořád, mělo to své kouzlo a k zvířatům mě to vždy táhlo více než k lidem. V Liberci, co se týče výběhů, je to skutečně bída, s tím souhlasím. Měla jsem navíc podobnou nepříjemnou zkušenost, konrétně v Pražské ZOO. Je to již delší doba, ale ve výběhu ledních medvědů, který je mimochodem taky malý pro tak velké tvory, jsem asi 10 minut sledovala právě jednoho z ledních medvědů. Naprosto apaticky přecházel pořád dokola z jedné strany výběhu na druhou. Bylo mi ho líto, ještě víc mě ranily reakce rodičů s dětmi, kteří dětem předhazovali, jak je ten medvídek strašně zábavný.
  Je fajn dozvědět se něco nového o zvířatech, vidět nové druhy, které tady nenalezneme, popřípadě zachraňovat ohrožené druhy, ne však na úkor jejich pohody, jejich přirozenosti. Nakonec i ta záchrana druhů je zametání před vlastním prahem, nebýt kolikrát lidí, tak by řada druhů skotačila na planetě dál.
  Pěkný a oči otevírající článek.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:43 (3 měsíci ago)

   Jako lední medvědy mi ani nepřipomínej! V našich podmínkách to jsou neskuteční chudáci a kdekoli je mají, tak je pidi výběh. Jako by netrpěli už dost. 🙁

   Odpovědět
 2. Smile Thess
  24.7.2018 at 15:27 (4 měsíci ago)

  Já mám ZOO ráda, ale musí být dobře udělaná, tohle je tedy otřesné a chtělo by to výběhy změnit. Také tam jdu s tím že platím, aby se to udrželo, zvířata se měla dobře + samozřejmě sponzoři. Sama jsem v Liberecké ZOO nebyla a asi ani nepůjdu

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:44 (3 měsíci ago)

   Moc nerozumím tomu, kam ty peníze jdou, no… 🙁

   Odpovědět
 3. V3ronika♥
  24.7.2018 at 22:23 (4 měsíci ago)

  Od mala jsme chodili do Zoo a i teď jako dospělá si tam každý rok v létě zajdu. Líbí se mi, že můžu vidět všechna ta zvířata, aniž bych musela projet celý svět.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:45 (3 měsíci ago)

   To je pravda, s tím souhlasím, ale zase naše potěšení nesmí být na úkor zvířat. 🙁

   Odpovědět
 4. Keiji
  25.7.2018 at 7:12 (4 měsíci ago)

  Já jsem, svým způsobem, zastánce ZOO. Pokud je myšlenka opravdu tak, jak se hlásá – jako záchrana druhů, které se už v přírodě téměř nevyskytují, jako poskytnutí zázemí a bezpečí – ale musí mít zvířata dostatečný prostor, adekvátní podmínky podobné těm ve volné přírodě a hlavně i místo, kam se mají možnost schovat před lidmi. Viděla jsem lepší ZOO a viděla jsem i horší. Když jsem přijela do vyhlášeného Liberce, nestačila jsem se divit. Bezkonkurenčně ta nejhorší, jakou jsem zažila. A to se chvástá tím, že je zaměřena na ohrožené druhy. Nebo se tím spíš obhajuje – “my nemusíme být pěkná ZOO, my jen potřebujeme, aby zvířata přežila” . Ale rozmnožovat v takových podmínkách? Ale no tak.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:45 (3 měsíci ago)

   Nechápu, že už nebyla tahle ZOO nějak upozorněna. Našlo by se toho ještě víc, ale to by bylo tak na dva články.

   Odpovědět
 5. Denisa
  28.7.2018 at 11:55 (4 měsíci ago)

  Liberec je podle mého taky z těch horších a nemusí to tak být všude. Já mám k zoologickým zahradách velmi ambivalentní postoj. Z jedné strany miluju zvířata a takhle jim je člověk blíž, je to záchrana druhů a tak. Ale z druhé strany už jsem viděla pár zvířat apaticky se procházejících ze strany na stranu, v evidentně ne zrovna excelentním psychickém stavu. Ale vážně je to asi zoo od zoo.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:46 (3 měsíci ago)

   Mrzí mě, že nejsou ta zvířata raději vrácena do přírody, když evidentně trpí. Nebo alespoň do rezervace. Přece by tam nechcípla.

   Odpovědět
 6. supice
  29.7.2018 at 18:55 (4 měsíci ago)

  Jako, na jednu stranu jsou v ZOO asi chráněny ohrožené druhy před vyhynutím (když jsou třeba lovnou zvěří pytláků, že), ale na tu druhou stranu se mi ten koncept vlastně vůbec nelíbí. Zvířata podle mě prostě patří do volné přírody. Takže za mně i cirkusy a zverimexy, fakt ne…

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:48 (3 měsíci ago)

   Zverimexy budiž. To se dá pochopit. Prodávají se tam zejména domestikovaná zvířata (až na hady, žáby, ještěrky, pavouky a podobné – ty se ochočit podle mě nedají a nechápu, že to doma někdo má), ale pokud jsou to hlodavci, dejme tomu ptáci a rybičky, tak pokud mají dobré podmínky, může to být fajn společník a být i v psychické pohodě. 🙂

   Odpovědět
 7. Ennie
  29.7.2018 at 18:56 (4 měsíci ago)

  Jé, to musí být pro dítě kouzelné sledovat slony z domu :). Ten lev je vážně vyhublý :(. Mrzí mě, že je to tam takové. U té želvy by mohly mít cedulku, ať to tam lidi nehází. Celkově by mě zajímalo, jak to někoho napadlo vůbec? Jasně, když už je tam vidí, tak je jasné, že se další lidi přidají. Ale wtf. Já mám zoologické docela ráda, ale chodím jen s dětmi (od známých – zatím! :D).

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   2.8.2018 at 16:49 (3 měsíci ago)

   Mrzí mě, že to na fotkách tolik nevyniká. Koukaly mu žebra a lvici také. Navíc i ta hříva je děsivá. :-/

   Odpovědět
 8. Anička
  3.8.2018 at 15:40 (3 měsíci ago)

  Zrovna liberecká zoo je hrozná, byla jsem tam 2x a je to pořád stejné, hrozné. Třeba pražskou zoo mám ráda, ale i tak mám s těchto prostorů smíšené pocity. Vím, že jde i o záchranu ohrožených druhů apod., ale stejně bych ty zvířata raději viděla na nějakém otevřeném safari, kam si můžeš jet na vlastní nebezpečí 😀 🙂 Prostě bych raději zvířata viděla ve volné přírodě, ale tak to bohužel úplně nechodí.

  TheWayByA

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.