Holoubkov – město slunečních hodin

Moje další prázdninové krůčky směřovaly kousek za naše hranice do sousedního Německa. Taubenheim/Spree, v překladu Holoubkov, najdete kousek za nejsevernějším městem České republiky, Šluknovem. Tohle malé a na první pohled bezvýznamné německé místečko, je skvělým místem pro výletníka mého typu. Skanzen, ve kterém se nachází nemalý počet pěkných míst i památek.
Šluknovsko
Ono celkově to Šluknovské okolí je moc hezké. Mrzí mě, že o tom málo lidí ví. Máme tam kousek chalupu, takže tam jezdím už pár let a mám to tam prochozené křížem krážem. Rozhodně to stojí za to tam jetPokud rádi jezdíte na kole, po rozhlednách, po zámcích, přes lesy, skalní útvary, tak je Šluknovsko přesně dělané pro vás. Dovča nebo prodloužený víkend budou ideální. A super je, že co by kamenem dohodil, je Německo.
Holoubkov
A tak hurá do Taubenheimu! V tomto městečku se střetává jeden z Německo-Českých projektů, který má za úkol obnovit Lužickou kulturu. Taubenheim totiž leží na historickém území Horní Lužice. V těchto místech se ještě používá jazyk zvaný lužická srbština. Tento jazyk je po slovenštině druhý nejpodobnější češtině. Bohužel tak mluví už jen senioři, ale nyní se začíná opět vyučovat ve školkách i školách, aby se zachoval.
Další zajímavostí tohoto městečka jsou sluneční hodiny, které jsou zde všude k vidění. Městem vedou dvě trasy (začínají na parkovišti, kde je i mapa a kapesní průvodce k trasám). Na obou těchto trasách je k vidění několik místních přírodních i kulturních památek a to včetně zmiňovaných hodin. V obci jich je celkem 18 – některé dokonce v páru (po obou stěnách – směrem na východ a západ). Zásluhu na těchto hodinách má rodák, grafik Martin Hölzel.
Ještě bych chtěla zmínit jedno lákadlo tohoto malebného městečka. Pokud si vyberete trasu číslo dvě (kterou jsem si vybrala i já)tak vás zavede k zámku, o kterém jsem zjistila, že dříve fungoval jako hotel a nyní slouží jako ozdravovna. To ale vůbec nevadí, protože k zámku patří velký volně přístupný park, ve kterém je několik jezírek propojených můstky. Je tam klid a člověk si tam krásně odpočine.

Tak co? Přilákala jsem vás do Taubeheimu? Doufám, že ano. Já se tam budu ráda vracet. Ještě na mě totiž čeká druhá trasa! 🙂

Zdroj fotek: vlastní galerie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.