Oblíbené knihy | Které mě zaujaly nejvíc?

oblíbené knihy

Oblíbené knihy je pro mě vážně obtížné vybrat. Knížky mě totiž provádí životem od útlého dětství. Pamatuji si, že jsem v předškolním věku dělala, jako že čtu a těšila jsem se, až to budu umět. A od té doby, kdy jsem přečetla první knihu, ani nespočítám, kolik jsem jich přečetla dohromady. Pár knihoven by ale zabraly. Které oblíbené knihy máte vy?


Oblíbené knihy | Které mě zaujaly nejvíc?

Malý Princ
Asi vás touto klasikou nepřekvapím. Malý Princ pro mě však znamená hodně. Už jako malá jsem ten příběh milovala a s postupem času se moje láska k němu jen prohloubila. Pokud se mezi vámi najde přece jen někdo, kdo knihu nezná nebo stále váhá, zda si ji přečíst, tak rozhodně doporučuji neotálet. Čím víckrát si jí člověk přečte a nejlépe s rozestupy několika let, tím víc věcí mu dojde. Jako malá jsem vnímala Malého Prince jako pohádku. V pubertě jsem začala nacházet daleko hlubší myšlenky a teď jsem dokonce z pár věcí, které se mi staly i ponaučená. Jsem zvědavá, co se stane, až ji budu číst třeba ve třiceti.
Zvláštní smutek citronového koláče
Směs amerického života, mezilidských vztahů, které nejsou vždycky vystlané růžemi a nadpřirozených schopností. Rose, hlavní hrdinka knihy, si jednoho dne uvědomí, že dokáže z jídla rozpoznat pocity lidí. V knize je zaznamenáno její dětství i dospívání a problémy s touto “schopností”, kterých si prožila víc než dost.
Malý pražský erotikon
Jedna ze tří knih Patrika Hartla. Četla jsem všechny, ale tahle mě oslovila asi nejvíc. Čtenář sleduje životy lidí z jedné ulice, jak se proplétají jejich vztahy a jak to všechno dopadne. Upřímně jsem se smála i plakala. Málokterý autor má dar vzbuzovat silné emoce. Nehledě na to, jak je všechno logicky poskládáno do sebe i co se časových úseků týče. Opravdu smekám a v tomto případě se nedivím, že jen pan Hartl tak oblíbený autor, jelikož se knížky od něj čtou samy.
Sněží, sněží
Pozor, u této knížky je povinná teplá deka, chlupaté ponožky a horký šálek čaje. Tři příběhy jak jinak, než o lásce, jež se odehrávají přesně o Vánocích v Cresmontu. Kniha vás vyloženě navnadí na Vánoční atmosféru. Jeden z příběhů napsal i známý spisovatel John Green.
1984
Knížka, která mě unesla svou genialitou. George Orwell napsal tento antiutopický román v roce 1948. Vypsal zde své představy o nedaleké budoucnosti, které se, ač ne úplně přesně, vesměs naplnily. Nežila jsem sice za socialismu, ale vím, co se v té době zhruba dělo. A bohužel děje i dál. Například v Severní Koreji se se spoustou věcí, které jsou v románu 1984 popsány setkáte. Co mě ale taky na téhle knížce bavilo bylo, jak popsal některé vlastnosti lidí, se kterými se člověk setkává aniž by tu socialismus byl. Rozhodně doporučuji pokud máte před maturitou a tohle se vám objevilo v seznamu povinné četby. Nebudete litovat.
Závěť
Kdo mě sleduje delší dobu ví, že si sem tam napíšu nějakou básničku a poezie mě baví nejen po tvůrčí stránce. Občas si ráda i něco přečtu. Sama za sebe Závěť od Villona můžu označit jako jedno z nejpovedenějších děl poezie. Není to jen pár básniček, které většině lidí ani nedávají smysl, ale životní příběh člověka, který se životem protloukal více méně na dně společnosti. Opět, pokud se vám tato sbírka objeví v maturitní četbě, tak neváhejte.
Jako zabít ptáčka

Pořád jsem nechápala, co může být tak úžasného na knize, kde je hlavním postavám do deseti let. Každopádně, kdo ji nečetl, tak to nikdy nezjistí. Proto jsem si knížku půjčila a jakmile jsem přečetla první stránku, tak jsem se nemohla odtrhnout. Příběh se odehrává v malebném městečku v Americe v období 30. let 20. století. V té době panovala rasová nerovnost. Avšak příběh se spíše zabývá tím, jak osmileté děvčátko vnímá “dospělácké” věci té doby.

Knížky jsou mou velkou slabostí. Jen bych si přála, abych na ně měla víc času. A co vy a knížky? Čte nebo spíše holdujete seriálům či filmům?

Mohlo by vás také zajímat:

Knihy #3 | Letní čtení k vodě nebo kávě

Zdroj fotky: vlastní galerie

6 Comments na příspěvku: Oblíbené knihy | Které mě zaujaly nejvíc?

 1. Teri
  27.10.2017 18:05 (Před 3 roky)

  Sněží, Sněží mám ráda, jak jsem ho četla jsem jí měla ráda jako průměrnou knihu, ale za rok jsem si jí zamilovala a chci jí každý rok číst v Prosinci :). Chlupatá deka a čaj také doporučuji. Akorát moc nemám ráda Johna GREENA 🙁

  Odpovědět
  • outcry
   7.11.2019 7:45 (Před 1 rokem)

   Mně přijde trochu jako genius, ale vím, že ho dost lidí řadí do skupiny jako je u nás třeba Viewegh. 🙂

   Odpovědět
 2. Jull
  19.11.2017 11:21 (Před 3 roky)

  Malého prince si chci přečíst už dlouho. Hlavně kvůli tomu, že ho máme v maturitním seznamu. Navíc se mi celkem líbila i ta pohádka (a že já na tohle moc nejsem). 😀 Zvláštní smutek citronové koláče je kniha, o které jsem se dozvěděla asi před týdnem a musím říct, že mě vážně zaujala a rozhodně si jí chci přečíst. 🙂 Sněží, sněží už mám hrozně dlouho v seznamu četby, ale pořád se k tomu nějak nemohu dostat. 😀 1984 mi leží v knihovně a já se hrozně těším, až si jí přečtu. 😀 Snad by se mi to mohlo povést do Vánoc. 😀 Závěť mám v maturitě, ale mě osobně poezie moc nebaví. Ale třeba se na to někdy podívám. 🙂 Jako zabít ptáčka je jedna z nejznámější knih a já si jí už dlouho chci přečíst, takže se snad brzy k ní dostanu. 😀

  Odpovědět
  • outcry
   7.11.2019 7:47 (Před 1 rokem)

   Tak snad se Ti vše přečíst povedlo. 🙂

   Odpovědět
 3. AndrianD
  24.12.2017 5:50 (Před 3 roky)

  Zvláštní, kdo by řekl že tu najdu další inspiraci která zapadá přesně do mého “seznamu”, na George Orwella jsem nějak zapomněl, nicméně Díky !

  Odpovědět
  • outcry
   7.11.2019 7:47 (Před 1 rokem)

   Není zač. Já děkuji za komentář. 🙂

   Odpovědět

Reagovat

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole *

Komentář *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..