Výlet zahalen do tajemné pověsti – Dolský mlýn

Před nedávnem jsem navštívila velmi zajímavé a hlavně pohádkově krásné místo na severozápadě Čech, Dolský mlýn. Když jsem tam byla, tak jsem vůbec netušila, jak oblíbené tohle místo je. Nedošlo mi to ani podle počtu turistů (jichž nebylo zase tolik, ale rozhodně jsem nečekala, že tam vůbec nějaké potkám).
Bylo, nebylo…
Až doma, když jsem brouzdala na internetu, jsem zjistila, že byl Dolský mlýn několikrát vybrán filmaři pro natáčení. Můžeme ho vidět v pohádce Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ, Čertova nevěsta a Pravý rytíř. V pohádce o Pyšné princezně dokonce ještě v plné síle se záběrem na náhon (přívod vody neboli žlab k mlýnskému kolu).
Co je ale vůbec nejzajímavější na tomto místě, je legenda, která se traduje. V 16. století měli mlynář s mlynářkou syna. Ten odešel jako hodně mladý do světa. Když se vrátil domů, tak se změnil za ta léta, co byl pryč k nepoznání. Dospěl. K tomu se mu ve světě podařilo zbohatnout, což také řekl všem místním v hospodě, kde se po svém návratu zastavil. Večer se nechal v Dolském mlýně u svých rodičů ubytovat jako pocestný (chtěl je překvapit) – rodiče ho samozřejmě nepoznali. No, a protože jim syn bohatě zaplatil, tak ho mlynář s mlynářkou zavraždili a o všechny jeho peníze, které jim chtěl darovat, ho nemilosrdně obrali. Ráno přišel sedlák za mlynářem a ptal se, jaké že bylo se synem shledání. Mlynář se poté oběsil a mlynářka skočila do náhonu. Všichni tři tam údajně straší dodnes.
Jak mlýn vypadá dnes

Dnes už z Doského mlýna zbyly jen trosky, ze kterých by se dalo jen těžko rozeznat, kde byla jaká a která místnost. I tak má místo své romantické kouzlo. Hned u mlýna samozřejmě teče potok, kde se po dlouhé cestě můžete osvěžit. Tohle privilegium vám moc míst nenabídne. Tak až budete mít cestu do Jetřichovic u Chřibské v Sasko-Českém Švýcarsku, určitě nevynechejte ani Dolský mlýn.

Zdroj fotek: vlastní galerie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.