7 věcí, které vás donutí číst knížky

knížky

Je až neuvěřitelné, kolik lidí vůbec nečte. Nikdy. Ani do školy. Přitom dřív četl snad každý. Nebyly telefony, tablety a všechny tyhle internety. Jenže i v dnešní době všech těch vymožeností není od věci si čas od času otevřít knihu a ponořit se do úplně jiného světa. Nechci slyšet výmluvy typu “Nemám čas,” “Nebaví mě to,” “Nepotřebuji to,” protože pokud nemáte čas, tak si ho udělejte. Klidně na záchodě. Pokud vás to nebaví, nenašli jste knížky, které by vám sedly, a to, že to nepotřebujete, o tom se ještě pobavíme.

7 věcí, které vás donutí číst knížky


1. Destruktivní účinky telefonů

Nevím, jak vy, ale mně se často stává, že na telefonu dělám věci, které mě už ani nebaví. Projedu Instagram, Weheartit a znovu Instagram a znovu Weheartit. Potom už mě to přestane bavit, ale pořád na telefonu jsem. Nedávno jsem jela v autobuse a měla jsem posledních pět procent baterky. Naštěstí si s sebou pořád beru knížky, takže jsem se zabavila četbou. Není od věci občas “zapomenout” mobil nabít. Hned se najde spoustu času na čtení. Ať už čekáte třeba u lékaře nebo jedete v autobuse. Využijte svůj čas k četbě, protože se vám to vrátí.

2. Knížky a pak film

Je to možná zdlouhavé číst knihu. Není to během dvou hodin, ale trvá to klidně i týdny, než knihu konečně dočtete. Zkuste si najít knihu, podle které je natočen film. Většinou je ve filmu hrozně málo věcí. Některé jsou zbytečně přibarvené, nebo je film ve finále úplně jiný. Několikrát jsem byla zklamaná, ale o to jsem měla mnohonásobnou radost z toho, že byla knížka opravdu dobrá. Nakonec zjistíte, že to není ztráta času, ale obohatí vás to, a dokonce daleko víc, než film.

3. Najděte si své čtecí místo

Sednout si doma, kde je tolik věcí, které vás mohou rozptylovat, vás od knížky snadno odradí. Proto vám radím, abyste si našli nějakou klidnou kavárnu nebo třeba čajovnu (v létě hezkou lavičku, místo v přírodě…), kde se vám bude číst rozhodně snadněji, než uprostřed televize, notebooku, mobilu…

4. Denní limit

V mém měsíčním habit trackeru mám zavedenou kolonku s denním limitem určeným pro knížky. Pokud ho splním, vybarvím si čtvereček, který mám vytvořený pro každý den. Vypadá to jako hloupost, ale na mě zabírá.

5. Lék na nespavost

Knížky jsou bezva lékem na stres. Je to činnost, při které přijdete na jiné myšlenky. Ponoříte se do nového světa, který vás do sebe díky vaší fantazii a představivosti vtáhne. Nespavost většinou plyne z přepracování či stresu. Zkuste si večer otevřít knížku a začíst se. Účinek je zaručený.

6. Slovní zásoba

Věci, které vidíme napsané si zapamatujeme mnohem rychleji, než když je slyšíme. Pokud srovnáme film a knihu, opět vede v zapamatování si nových slov kniha, protože ve filmu hovorům nevěnujeme takovou velkou pozornost jako v knihách. Překvapí vás, kolik nových slov budete znát.

7. Hledejte si informace

Na internetu bývají často informace zkreslené nebo nepravdivé. V knihách to tak většinou není. Pokud se tedy chcete něco naučit, doporučuji si zajít do knihovny a něco si nastudovat v odborných publikacích. Je to možná zdlouhavější proces, protože na internetu napíšete pár slov do vyhledávače a vyjede vám spoustu výsledků, přesto nikde není zaručené, že se dozvíte informace pravdivé.

Čtu už od malička. Nikdo mě k tomu nemusel nutit. Vždycky jsem vyštrachala knížku od mamky v knihovničce a četla si před spaním. Teď je času méně, ale knihám jsem věrná zůstala. A co vy?

Mohlo by vás také zajímat:

Oblíbené knihy | Které mě zaujaly nejvíc?

Zdroj fotky: vlastní galerie

25 Comments na příspěvku: 7 věcí, které vás donutí číst knížky

 1. Ronnie
  25.1.2018 9:58 (Před 3 roky)

  Já dávala rozměry přímo k těm věcem, protože tohle mě štvalo. Teď už na to kašlu a co neprodám potom přeberu a přefotím znova v novém bytě.

  Odpovědět
 2. Ronnie
  25.1.2018 9:59 (Před 3 roky)

  Co se týče čtení, mám koupenou sérii HP knih, ale nemůžu se odhodlat začít. Bojím se, že pak zapomenu o čem ta knížka vůbec byla 😀 každopádně dneska mám čas, ale asi se raději budu věnovat blogu

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:16 (Před 3 roky)

   HP me nebavi, ale vetsinu lidi ano. Pokud mas dobrou fantazii, tak obsah rozhodne nezapomenes. 😊🌼

   Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:16 (Před 3 roky)

   Ja take. 😊🌼

   Odpovědět
 3. Elis
  25.1.2018 22:14 (Před 3 roky)

  Takže, já osobně si moc ráda něco přečtu, teď čtu teda hodně věci do školy a musím říct, že si přečtu věci do školy, a jelikož nejde o žádnou věc, která by mě bavila, jsem z toho čtení tak hotová, že ke svojí milované knížce už se ten den nepřiblížím. Hodně si knížky, ale nosím v kabelce. Tam se neztratí ^^
  Čtu proto, že jsem docela fantazionista, takže si dokážu věci hodně dobře představovat. Takový můj svět. Ale kniha mě musí opravdu bavit, jinak jsem z toho ohromně otrávená.
  A co se týče nečtenářů? V podstatě si myslím, že člověk se ke čtení nedá přinutit.. takže vůbec nevím, co s tím dělat, větsina lidí kolem mě má knihy ráda.. opravdu nevím :/

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:17 (Před 3 roky)

   Kdyz me kniha nebavi, take byvam otravena a jen tak se ke cteni nedokopu a radeji sahnu po jine knize. 😊🌼

   Odpovědět
 4. Denia
  26.1.2018 10:20 (Před 3 roky)

  Miluju čtení, ale někdy mám prostě období, kdy bych četla celý den, uzavřela se před celým světem a nic jiného by mě nezajímalo. A pak třeba přijde zkouškové, a já musím číst skripta, a zase jenom skripta. Po celém dni učení už pak není většinou chuť zase koukat do písmenek :/.
  Jinak si vozím knížku vždycky do Brna, a během cesty vlakem ji vytáhnu. Doma jsem se naučila číst, i když někdo mluví vedle v pokoji, nebo když mi u toho hraje hudba. Je to o zvyku.
  Je ale škoda, že spousta lidí čtení úplně odvrhla. Knihy dle mého přinášejí moudrost, a to nemusíme číst zrovna odborné články :).
  Perfektní fotka, a moc hezký článek! 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:17 (Před 3 roky)

   Take se dokazu zacist, i kdyz je kolem me ruch. Odpoutal se od toho a proste se ponorim do sveta pismenek. 😊🌼

   Odpovědět
 5. Heaven
  26.1.2018 12:41 (Před 3 roky)

  Musím říct, že to mám podobně jako komentující nade mnou – jakmile mám číst něco do školy, skripta, povinnou četbu, do “své” četby už se mi potom nechce a odpočinu si u nějaké hry nebo seriálu, protože nemám na žádný písmenka už chuť. Proto se tak těším, až skončí zkouškové a budu moct číst zase normálně svoje věci 😀
  Líbí se mi tvoje rady, akorát denní limit mi nikdy nepřišel jako dobrý nápad, nečtu na počet stran a jakmile nečtu prostě pro radost, začíná se mi to malinko znechucovat…

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:18 (Před 3 roky)

   Denni limit nemyslim na stranky. Ja mam treba stanovenou jednu hodinu. 😊🌼

   Odpovědět
 6. Eli
  26.1.2018 16:59 (Před 3 roky)

  Čtu ráda a hodně 🙂 Dřív to bylo teda ještě víc, ale jsem ráda, že mi tenhle koníček zůstal i přes to, že mám hodně povinností do školy. Čtení je chvilka jenom pro mě, kdy absolutně nevnímám okolní svět. Je to skvělá relaxace a doporučuji to každému. Je strašná spousta knih, mezi kterými si může člověk vybrat !

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:18 (Před 3 roky)

   Presne tak! ☺️🌼

   Odpovědět
 7. L.
  26.1.2018 21:28 (Před 3 roky)

  Momentálně se snažím vrátit se ke čtení 😀 a zatím mi to jde docela těžko 😀 takže si čtu před spaním :), takže ta 5. je pro mě ideální 😀
  http://www.shardofdreams.blogspot.cz

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:19 (Před 3 roky)

   Take ctu pred spanim. Ne kazdy den, ale kdyz mam cas, tak moc rada. 😊🌼

   Odpovědět
 8. Barbara
  26.1.2018 21:36 (Před 3 roky)

  Já čtu velmi ráda, některé knihy jsem musela darovat, chudinky se nevešly do mé knihovny, samozřejmě jsem si potom koupila dvě knížky 😀
  Já mám takové období, kdy sedím doma a přečtu dvě knihy za týden, pak třeba měsíc čtu knihu postupně. Hodně záleží, jak moc mě ta kniha vezme. Padesát odstínů šedi jsem přečetla za tři, to jsem jen seděla a četla, vstávala jsem a už jsem brala knihu do ruky, musela jsem se přinutit jít spát 😀
  Převážně nejdříve čtu, pak se někdy mrknu na film, někdy ne. Nerada se dívám na sfilmovanou knihu, přeci kniha je obsáhlejší a soucitis, kdežto ve filmu nejsou ty pocity tak intenzivní.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 12:19 (Před 3 roky)

   Padesat odstinu jsem prelouskala take hned. 😊🌼

   Odpovědět
  • Tereza Outcry
   28.1.2018 13:45 (Před 3 roky)

   To je dobrý nápad ☺️🌼

   Odpovědět
 9. S-hejvi
  28.1.2018 17:21 (Před 3 roky)

  Já osobně čtu hrozně ráda, je plno knížek, které mám v plánu přečíst, ale momentálně na to vůbec nemám čas 🙁 Hezký článek! :))

  http://s-hejvi.blog.cz

  Odpovědět
  • outcry
   23.12.2019 9:42 (Před 1 rokem)

   Děkuji, snad se čas od té doby našel. 🙂

   Odpovědět
 10. Klár - 17 let.
  29.1.2018 13:26 (Před 3 roky)

  Já osobně knihy miluji. Čtu kdekoliv jen to jde. Když jedu do práce, když jedu do školy, o přestávkách (leckdy i v hodinách), v práci když je volno, večer před spaním.. je to už jako moje každodenní rutina. Ano, je pravda, že někdy není prostě čas, jste moc v práci a pak unaveně ulehnete, někam jede na výlet a chcete si to užít s těmi lidmy, ale v mém případě se to stává minimálně.

  Docela mě mrzí, že pro většinu jsou důležitější sociální sítě než knihy. Knihy jsou důležité a člověk z nich dostává spousty vědomostí. 🙂

  Moc hezký článek!

  Odpovědět
  • outcry
   23.12.2019 9:42 (Před 1 rokem)

   Také jsem zavedla čtení před spaním. Občas to porušuji, ale už se to stává také mou rutinou. 🙂

   Odpovědět
 11. Anička
  31.1.2018 15:38 (Před 3 roky)

  Já jsem ráda, že mám konečně čas číst po tom zkouškovém 😀 Dříve jsem četla při cestě na střední, ale teď mám školu opravdu kousek a navíc stále přestupuju, takže číst si při cestě do školy už bohužel nelze. Čtu si ale doma před spaním nebo když jedu vlakem k našim, to čas opravu mám a úplně se u toho vyrelaxuju. Navíc miluju to napětí, kdy se konečně dozvím, jak to celé dopadne 🙂 Mám ráda romantické knížky nebo nějaké inspirativní a motivační.

  https://thewaybya.blogspot.cz

  Odpovědět
  • outcry
   23.12.2019 9:43 (Před 1 rokem)

   Tak to jsme na tom s tou ramntikou stejně. 🙂

   Odpovědět

Reagovat

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole *

Komentář *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..