Brigády – moje nejhorší brigáda?

Dnes se pobavíme o tématu, které řeší téměř všichni studenti ať už středních, nebo i vysokých škol. Tím tématem jsou brigády. A jelikož jsem si toho prošla už tolik, můžu vám s výběrem na základě mých vlastních zkušeností, pomoci nebo vám i v nějakém výběru případně zabránit.

V jednom z mých předešlých článků jsem psala o problémech, kteří řeší vysokoškoláci a jedním z hlavních aspektů byly i peníze, kterých v tomto období není nikdy dost. Jak se ale s touto situací vypořádat, abyste nemuseli být věčně ve stresu kvůli každé utracené koruně? Základem je určitě nějaká dobrá brigáda.

Call centrum

Ano. Už jste o téhle možnosti jistě slyšeli (nebo si ji i vyzkoušeli na vlastní kůži). A ať už jste slyšeli cokoli, pro středoškoláky i vysokoškoláky má tato brigáda jednu určitou výhodu a tou je flexibilita. Směny si můžete napsat podle sebe a podle toho, jaký máte rozvrh. V call centrech jsou lidé pořád potřeba, a proto vám mohou tento benefit nabídnout. Na oplátku vám ovšem budou vytýkat, když nebudete plnit. Plnění je pojem, se kterým se setkáte v mnoha zaměstnáních, ale v call centru je to extrém. Musíte totiž udělat určitý počet telefonátů za určitý čas, nebo (pokud nabízíte produkt) prodat určitý počet na určité množství telefonátů. Naštěstí to většinou není příliš náročné. A pokud jste spíše introverti, jistě vám tato forma brigády bude vyhovovat už jen proto, že nebudete muset komunikovat s lidmi tváří v tvář, ale budete sedět v pohodlné židli a „schovávat se“ za sluchátkem. Také se nemusíte vůbec bát, že byste to neuměli, jelikož vás profesionálně proškolí a už tato část je většinou proplacená.

Pokud jste spíše introverti, jistě vám tato forma brigády bude vyhovovat už jen proto, že nebudete muset komunikovat s lidmi tváří v tvář, ale budete sedět v pohodlné židli a „schovávat se“ za sluchátkem.

Charitativní prodej

Znáte ty věčné otravy, kteří se vás pod nátlakem snaží donutit, abyste si koupili například plyšáka nebo magnetku s odůvodněním, že je to pro dobrou věc? Nevěřte tomu. Já jsem si bohužel také touto zkušeností prošla, když mi bylo 15. Byla to má první brigáda a docela nerada na ní vzpomínám. Váš nadřízený vám bude tvrdit, že je to opravdu na dobrou věc, ale když si pak spočítáte kolik procent z dané věci, kterou prodáváte, jde opravdu na charitu, tak se zděsíte. Většinou za to máte sice super přivýdělek ale za jakou cenu. Takovým brigádám se raději vyhněte obloukem. 🙂 Pokud se ovšem nejedná o prodej kytiček, jejichž výběr jde na rakovinu nebo třeba prodej pro Světlušku. Tyto a podobné charitativní organizace jsou známé a opravdu jsou vybrané peníze tam, kam mají. Tyto organizace poznáte tak, že se nejedná o dlouhodobé brigády, ale pouze o tak zvané “nárazovky!.

Přidám ještě svůj osobní, ne moc příjemný, zážitek. Prodávala jsem charitativní časopisy, jejichž výběr šel na dětský domov (byla to asi 1 koruna z 1 prodaného magazínu). Jednou jsme takhle jeli prodávat na výstaviště v Letňanech, kde byl veletrh pro děti. Neměli jsme žádné povolení (což jsme nevěděli) a po půl hodině nás vyhodili. Bylo to dost trapné a nepříjemné. Samozřejmě jsme nejeli domů, protože se časopisy musely prodat. Venku byla zima a sněžilo. Kde jinde jsme ale mohli prodávat, že? Věřte mi, že za tohle mi to opravdu nestálo.

book, coffee, and work image
Redakce

Jednou z mých nejlepších brigád byla práce v opravdové redakci jednoho internetového média, které má pod sebou i web blogerky.cz. Tahle práce mě přesvědčila o tom, že se opravdu chci věnovat psaní. Hodně mi to dalo a mrzí mě, že jsem tehdy byla nucena brigádu ukončit, kvůli blížící se maturitě. Tímto bych vám chtěla doporučit, abyste se snažili hledat brigády v oboru, ve kterém se jednou třeba budete chtít uplatnit. Vyzkoušíte si, jak to probíhá, a jestli je to vůbec pro vás vhodné. Ne vždy se vám poštěstí něco takového najít, protože jsou obory, ve kterých pro brigádníky není místo ani uplatnění, ale spoustu firem nabízí stáže pro studenty, což může být také dobrou zkušeností a pro vás přínosné.

Obchod

Práce v obchodě je jednou z nejnabízenějších brigád pro studenty. Minulé léto jsem si to vyzkoušela i já, a i když jsem měla spoustu výhrad (které si můžete přečíst zde), byla pro mě tato brigáda také jednou z nejlepších. Díky hromadě práce jsem se ani chvíli nezastavila, čas mi utíkal rychlostí blesku. I když jsem dělala celodenní směny, tak mi připadalo, že jsem přišla a po chvíli už jsem byla na cestě domů. Navíc jsem měla štěstí na skvělé kolegyně, které mi se vším pomohly.

Recepce

Nebyla to sice recepce v hotelu, ale práci jsem měla téměř stejnou. Pracovala jsem v solárním studiu, kde jsem obsluhovala zákazníky, zvedala telefony a starala se o hygienu veškerých prostor. Je to práce, při které se člověk moc nenadře a bohužel je to adekvátně ohodnoceno. Takže si sice nic moc nevyděláte, ale můžete se v klidu učit, povídat si s kamarádkami (samozřejmě ne na úkor zákazníků!!! 😀 ) a nebo se dívat na filmy. Osobně bych tuto brigádu ohodnotila kladně. Dá se skloubit se školou a ještě se dozvíte hromadu zajímavých věcí o opalování, o chodu hotelu nebo třeba nějaké velké firmy, protože recepce jsou už skoro všude.

Mohla bych napsat ještě spoustu tipů, protože tohle je jen zlomeček brigád, kterými jsem si prošla. Tyto mě oslovily asi nejvíce, protože jsem si na ně vzpomněla jako na jedny z prvních. Abych vám ale jen neříkala, co byste MOHLI DĚLAT, ráda vám ukážu, co MŮŽETE DĚLAT HNED. 🙂

Praha
Brno
Ústí nad Labem

Tyto tři lokality jsem vybrala záměrně proto, že mě nejvíce čtenářů sleduje právě z těchto měst, ale nezoufejte, pokud bydlíte jinde, protože TADY najdete i své bydliště. 🙂

Já doufám, že jsem vám s výběrem brigády trochu pomohla a moje zážitky pro vás byly přínosné. Mě by zajímalo, jakou brigádu jste dělali nejraději vy, a která pro vás byla naopak utrpením. Těším se na vaše komentáře! 

Zdroj fotek: pixabay.cz, weheartit.com

Tento článek je sponzorován.

 

16 komentářů on Brigády – moje nejhorší brigáda?

 1. Martina
  23.5.2018 at 8:17 (1 rokem ago)

  Ty brďo, to jsi toho prošla opravdu hodně 🙂 Klobouk dolu

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   25.5.2018 at 11:37 (1 rokem ago)

   A to je jen zlomek. 🙂

   Odpovědět
 2. Boudicca
  23.5.2018 at 8:24 (1 rokem ago)

  Toto je snad první článek o brigádách, co neopovrhuje call centry. 🙂 Když mi bylo 17 a chtěla jsem práci i v týdnu při škole, call centrum bylo jednou z mála možností. Vydržela jsem rok a půl a mám na to dodnes pěkné vzpomínky – skvělí kolegové, propracovaná školení, opravdu motivační bonusy (dovolené, poukázky do obchodů) a i na dnešní dobu nadstandardní plat. Za mě tedy taky dobrý, i když na to člověk musí mít povahu. Pak jsem se dva roky věnovala tvorbě marketingových výzkumů a nakonec plynule přešla do oboru – třetím rokem dělám mezinárodní účetnictví a supply chain, ale to už je spíše klasická “práce” než brigáda při škole. A v mezičase samozřejmě spousta drobných přivýdělků. Každá nová zkušenost posouvá.

  Nejhorším zážitkem byly klamavé inzeráty. Inzerát lákající na administrativní práci, kterou je možno vykonávat z domu – olaa, vyklubal se z něj prodej Avonu (a já kvůli zaškolení tehdy jela do 60 km vzdáleného města). Inzerát na jinou administrativní práci – šup, finanční poradenství s nutností založit si živnostňák. A z pohovoru pro prodej ochutnávek v supermarketech vznikl casting na “nové tváře”. Když mě chtěli fotit v plavkách, utekla jsem. 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.5.2018 at 8:45 (1 rokem ago)

   Taky mi bylo nabízeno fin. poradenství, ale bez nutnosti založení OSVČ. Jenže mi to celé nějak nesedělo a musela bych dost komunikovat s lidmi, což zrovna nepatří mezi mé koníčky, proto se schovávám tady na blogu za řádky. 🙂
   Ale jednou po mně teda živnosťák chtěli a to bylo tak zaobalený do krásného papíru, že jsem vycouvala ještě dřív, než se mě stihli zeptat, jestli si to rozmyslím a ozvu se jim (a většinou je to naopak, že oni se rozmýšlí). 😀
   Tvůj poslední zážitek je ale docela peklo. Z toho bych se vzpamatovávala dlouho. 😀

   Odpovědět
 3. Dája
  23.5.2018 at 11:01 (1 rokem ago)

  Opravdu máš za sebou spoustu zkušeností. Já pracovala v knižním klubu (jezdila jsem s obrovskými vozíky a košíky a musela jsem převážet knížky..). Loni jsem byla jako au pair ( brigáda x práce..?) a od listopadu jsem brigádně jako recepční v PPF GATE. Kde si nemůžu vůbec stěžovat. Do call centra jsem nikdy nechtěla, slyšela jsme o tom hrozné věci a myslím si, že to není pro každého. Asi by mi vadilo, jak mě každý odmítá 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.5.2018 at 8:47 (1 rokem ago)

   Au pair musela být super brigáda. 🙂 A v call centru mě lidi dost odmítali zezačátku, protože jsem všechno ještě četla slovo od slova z papíru a neměla ten správný rozhovor. Později už mě neodmítl téměř nikdo a měla jsem kolegu, kterého neodmítl nikdy nikdo. 😀

   Odpovědět
 4. U Barči doma
  23.5.2018 at 12:26 (1 rokem ago)

  Pěkně shrnuté, také jsem si prošla několika brigádami, vždy podle životní situace a co mi vyhovovalo. Hodně jsem se registrovala do firem, kteří shání lidi na “jednorázovky” třeba do obchodů na inventůry a podobně. Vtipné je, že se mi nikdy neozvali, až teď nedávno po 4 letech mi volali jestli můžu přijít. Trochu se zpozdili. Brigádu jsem si pak našla ve fresh baru a z toho se pak i stala práce na HPP, tím jsem se vyhla nervozitě a nejistotě z první opravdové práce.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.5.2018 at 8:48 (1 rokem ago)

   Po 4 letech bych se jim teda vysmála, zvlášť jestli už jsi měla HPPéčko. 😀

   Odpovědět
 5. Lucka
  23.5.2018 at 21:43 (1 rokem ago)

  Moc hezky napsaný článek, rozhodně kdekomu otevře oči. 🙂 Já jsem sice neměla brigád tolik, protože na jedné jsem se uchytila devět let, ale nějakou tu zkušenost taky mám. Teď zrovna dělám na recepci v hotelu a máš pravdu, je to celkem pohoda, v mém případě i docela slušně placená. Ale pracovala jsem za barem, na restauraci, ve zmrzlinovém stánku a všechno to mělo své klady a zápory.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.5.2018 at 8:48 (1 rokem ago)

   Kéž bych si bývala našla něco dlouhodobého. Vždycky jsem ve stresu, abych něco sehnala, ale alespoň budu vybavená zkušenostmi. 😀

   Odpovědět
 6. L.
  27.5.2018 at 16:12 (1 rokem ago)

  V call centrum bych nemohla dělat vůbec! 😀 Já dělám v HR oddělení, právě pro firmu, kde máme call centrum a je to šílenýý. Nemohla bych 8 hodin třeba volat a někdy s těmi lidmi je to náročné :). Ale musím říct, že máme skvělý a přátelský kolektiv i když za sluchátko si neodvážím sednout :D. V obchodě jsem také dělala a to byla jedna z mých prvních brigád, kde jsem měla špatnou zkušenost. Minulý rok jsem to zkusila znovu a vždy super tým a utíkalo mi to rychle a k tomu jsem ještě chodila na recepci, jak říkáš není to nějak extra placená práce, proto jsem ještě chodila do obchodu s oblečením na brigádu. Ale na recepci jsem se učila před maturitou, takže 2 v 1 :D. Vydržela jsem na recepci 3 měsíce, protože po maturitě mě to tam začalo nudit 😀 a navíc jsem radši chodila do toho obchodu, kde jsem měla o dost víc a navíc jsem ještě začala doučovat kamarádku k maturitě :D. A celkově jsem potřebovala skončit s obchodem i s recepcí, protože v září dělám zas něco jiného:).

  Ale momentálně mám brigádu v HR oddělení a jsem mega moc spokojená :). A moc super článek!! 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.5.2018 at 8:50 (1 rokem ago)

   Popravdě jsem si musela vyhledat, co to HR je. Jestli tam vybíráš i lidi podle životopisů a nestaráš se pouze o zaměstnance, tak by mě to hrozně bavilo. To jsem si vždycky říkala. 😀 A děkuji za pochvalu. 🙂

   Odpovědět
 7. Sova
  28.5.2018 at 15:40 (1 rokem ago)

  Prošla sis toho hodně, mě nejvíc lákají právě ty redakční práce, psaní a ještě ke všemu z domu, co víc si přát… ale taky vím, že je to náročné se donutit, psala jsem tak PR texty a byl to mor. 😀 Já většinou běhám po fabrikách, hlavně teď u té poslední – mám jistý klid, daný čas a dost peněz, co jinde mít ani nebudu, takže si ji držím, i když by to chtělo opustit pohodlí a pátrat víc v oboru. Taky jsem pracovala ve vinotéce, to by mě i bavilo, nebýt náročné, nebo spíš opravdu špatné, šéfové. 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.5.2018 at 8:53 (1 rokem ago)

   Joooo, PR články jsem taky psala!!! Nabídli mi 30 korun za článek a já jsem si to nějak špatně spočítala, že musím za měsíc napsat 10 článků, aby se mi to vyplatilo a houby. Musela bych jich napsat 100. Pak mi přišla smlouva, kde bylo za článek jen 5 korun a to už jsem vypěnila a psala jim, jestli si ze mě dělají srandičky (v tu chvíli jsem už měla některé články i napsané), protože i 30 korun mi přišlo hodně málo. No, ve finále mě obrali ještě na daních a vydělala jsem si směšných 250 korun za měsíc… 😀
   Ve fabrice jsem nikdy nedělala, ale nebráním se ničemu. 🙂

   Odpovědět
 8. Anička
  7.6.2018 at 10:23 (1 rokem ago)

  Já s brigádami moc zkušenost nemám, vždycky jsem měla nějaké práce přes rodiče atd., takže jsem netrpěla 😀 Obdivuji tě, že už sis toho vyzkoušela tolik, určitě se to vyplatí 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   13.6.2018 at 9:47 (1 rokem ago)

   To bych brala, aby mi rodiče něco dohodili! 😀 Ale bohužel to nejde, protože mamka pracuje v bance a táta v pojišťovně. 😀 Tam brigádníky jen tak nehledají. Ale u táty jsem měla alespoň praxi. 🙂

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.