Knihy #3 | Letní čtení k vodě nebo kávě

letní čtení

Letní čtení je vždycky něco, co u ostatních během parních dnů vyhledávám. K válendu u vody, posezení u kávy nebo pod stromem se nenáročná kniha hodí. Objevila jsem pro vás moc hezké knížky, které určitě stojí za zmínku.

Knihy #3 | Letní čtení k vodě nebo kávě

Touhy Džendeho Džongy – Imbolo Mbue

Příběh Džendeho je podložen příběhem samotné autorky, která emigrovala do USA. Džende tam emigroval také a později se k němu přidala i jeho žena se synem. On měl pracovní vízum, ona měla studentské. Příběh ukazuje úplně jinou stránku afroamerických přistěhovalců. Vypráví o tom, jak je těžký život v zemi, konkrétně v Kamerunu, kde se narodíte do chudé rodiny a nemáte šanci být úspěšný, mít peníze a žít v blahobytu. Všichni na vás koukají skrz prsty, musíte tvrdě pracovat a za odvedenou práci dostanete sotva pár dolarů za měsíc. Uživit rodinu nepřipadá v úvahu. Proto se Džende rozhodl jít za lepším životem.

Džende si v Americe našel dobrou práci u velmi bohatého pána, kterému dělal řidiče. Dostane se k tajemstvím celé jeho rodiny, která pro něho nakonec budou osudnými a jdou ruku v ruce s finanční krizí. Bohužel o své dobře placené místo přijde. Jeho žena mezitím porodí dceru a tak Džende nemůže zůstat bez práce. Proto pracuje za minimální mzdu od rána do noci a chodí domů bez nálady a unavený. Do toho všeho ho čeká soud, který bude řešit jeho nelegální pobyt v USA. Začíná si pohrávat s myšlenkou, že se vrátí zpět do Kamerunu.

letní čtení

Dívka s jahodami – Lisa Stromme

Tahle kniha se mi líbila z uvedených asi ze všech nejvíc. Příběh se odehrává na Norském pobřeží a prostředí je nádherně vykresleno. Dostáváme se do 19. století a sledujeme příběh dívky jménem Johanne. Ta bydlí v rodině, kterou bych zařadila do střední vrstvy. Má chlapce jménem Thomas a živý se trháním jahod a jiného ovoce, které následně prodává na trzích. Její matka ji na léto sehnala místo pokojské o vesnici dál v domě váženého admirála. Tam si ji oblíbí jeho dcera Tullik, která si ji vybere za svou přítelkyni. Společně chodí do města, na zábavy a mimo jiné se v příběhu objevuje postava umělce Muncha. Ten maloval na tu dobu kontroverzní obrazy a lidé ho za to odsuzovali. Tullik se do něho bláznivě zamiluje a končí v blázinci.

Autorka sledovala příběh malíře Muncha, který opravdu v té době žil. Jeho nejslavnější kresbou je obraz Výkřik. Opravdu je možné, že měl poměr s Tullik a dokonce se v denících objevuje i postava Johanne. Není to podloženo ověřenými zdroji, ale líbí se mi ta myšlenka, že se celý příběh opravdu mohl stát.

letní čtení

Tři přání – Liane Moriarty

Tři sestry, dvě na chlup stejné a jedna se liší jen malinko. Trojčata. Přesto má každá úplně jinou povahu, jiné touhy, jiné zázemí, práci… Kniha je napsaná jako změť příběhů těchto tří žen a mezi všemi těmi příběhy se mísí úryvky ze života dalších lidí. Všechno ale propojuje právě je tři. Lyn, Cat a Gemmu. Lyn je úspěšná podnikatelka, předcvičuje jógu a má dvě krásné dcery. Jedna z nich je nevlastní a dělá jí naschvály snad ve všem. S manželem jim to sice klape, ale pořád tomu něco chybí. Cat se pokouší o dítě, ale když zjistí, že ji její muž podvedl začíná ztrácet naději a utápí se v depresích. Gemma nemá muže ani dítě, vlastně ani práci a přesto působí ze všech tří jako ta nejšťastnější. V knize se jejich příběhy začnou podivně proplétat a dojde k zajímavému rozuzlení i konci.

Žena s červeným zápisníkem – Antoine Laurain

Tahle knížka byla taková nouzovka, na kterou jsem narazila v knihovně. Měla jsem ji přečtenou takřka jedním dechem a dobře se mi u ní relaxovalo. Ideální letní čtení na dovolenou. Vypráví příběh o ženě, která prožije napadení. Skončí v bezvědomí v nemocnici, kde leží asi týden. Kabelku, kterou jí pachatel ukradl, nachází kolemjdoucí muž. Nejprve s ní jde na policii, ale nakonec se rozhodne si ji nechat a ženu najít sám. Uvnitř kabelky nachází červený zápisník s podivnými poznámkami. Postupně se snaží přijít na jméno i adresu majitelky. Začíná se do jejího života zamotávat jako moucha do pavučin. Najde ji, ale hned na to ji ztrácí.

Řekla bych, že je to taková detektivka pro ženy. Líbil se mi i konec, který bych popravdě nečekala. Pokud budete mít náladu na nenáročné čtení, tak tohle bude něco pro vás. Navíc se v knížce procházíte Francouzskými ulicemi, popíjíte kávu v rozmanitých kavárnách a obdivujete upravené rozkvetlé parky.

Mohlo by vás zajímat:

Knihy #2 | Co jsem už přečetla

Zdroj fotek: vlastní galerie

12 komentářů na příspěvku: Knihy #3 | Letní čtení k vodě nebo kávě

 1. Heaven
  23.8.2018 16:28 (Před 2 roky)

  Zaujala mně ta první a poslední 🙂 Četla jsem Sedmilhářky, už je to déle jak rok, ale líbila se mi 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   23.9.2018 19:57 (Před 2 roky)

   Já jsem koukala na pár dílů seriálu a moc mě to nevzalo. Věřím, že knížka bude určitě lepší. 🙂

   Odpovědět
  • Tereza Outcry
   23.9.2018 19:57 (Před 2 roky)

   Určitě si jí přečti. 🙂

   Odpovědět
 2. Nikys
  25.8.2018 11:11 (Před 2 roky)

  Díky za tipy na nejakou četbu 🙂 ja jsem tedka četla knihu Život a musím jenom doporučit! Ani jednu z knih neznám, ale zaujala mě ta “Tři přání” 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   23.9.2018 19:57 (Před 2 roky)

   Mockrát děkuji za tip. 🙂

   Odpovědět
 3. Lola-J
  25.8.2018 22:56 (Před 2 roky)

  Zajímavé tipy, o některé jsem zatím ani nezavadila. Ach, ráda bych měla více času na knížky, ale už tak dost nestíhám věnovat ho všemu ostatnímu. 😀 Pokusím se ten režim zase trochu uklidnit a zkusit některou z tvých doporučení. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   23.9.2018 19:58 (Před 2 roky)

   Doufám, že se Ti to podaří a knížka se Ti bude líbit. 🙂

   Odpovědět
 4. neverbealone
  26.8.2018 12:31 (Před 2 roky)

  Nejvíc mě asi zaujala knížka Tři přání, protože se mi líbí ten značně šíleně a nepřehledně vypadající děj 😀 já si taky říkala, jak tohle léto budu číst a zatím jsem zvládla přečíst akorát Dívku v ledu, která mě tedy moc bavila.

  Jinak děkuju za point s tím písmem, já už na něj jsem zvyklá, ale je pravda, že někomu může malé připadat, tak jsem ho zvětšila a snad se to bude číst lépe. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   23.9.2018 19:59 (Před 2 roky)

   Ano, je to docela bordel. Ale je tam všechno – emoce, humor, skvěle vykreslené postavy… 🙂

   Odpovědět
  • Tereza Outcry
   23.9.2018 19:59 (Před 2 roky)

   Není zač. 🙂 Určitě přečti. Byla skvělá. ♥

   Odpovědět

Reagovat

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole *

Komentář *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..