Hřejivý sever #1 – Scandia Czech Tour recenze

hřejivý sever

Švédsko úplně změnilo můj pohled na to, jak to může v životě fungovat. Chorvati berou Čechy jako své bratry, v Rakousku se na vás všichni usmívají, vím, že Holanďani jsou trochu úzkoprsí, Němci ve službách neradi mluví anglicky a třeba Španělé mají všechno na háku. Ve Švédsku funguje všechno na vlně klidu a pohody. Můžete přijít na zahradu úplně cizího člověka, pro kterého jste také úplně cizí člověk, a on vás jakoby samozřejmě pozve dál. Nikam se nespěchá. Ve škole vás nestresují známkami, protože žádné nemají. Zdraví se. Všichni (až na velká města, tam by to bylo těžké).

O kus dál, na severu, je život spořádaný a v mnoha věcech jednodušší. Sice musí mít Švédi v kufru auta motorovku, protože než by někdo dojel odstranit strom ze silnice, tak to bude trvat dva dny (mají opravdu velké dojezdové vzdálenosti), ale jo, určitě mají minimálně systém uspořádaný lépe.

Hřejivý sever #1 – Scandia Czech Tour recenze

Do Švédska a také Dánska jsme jely s babičkou přes cestovku Scandia Czech Tour. K této cestovce mám tři výstižná slova – už nikdy více. Může to znít nevděčně, protože právě díky této agentuře máme všechny ty krásné zážitky a informace, ale bohužel zbytek trochu pokulhává.  

Ubytování

Ubytované jsme byly v malinkém pokojíčku, kde jsme naštěstí měly alespoň umyvadlo, které ve většině pokojích nebylo. Sociálky, tedy záchod a sprcha, byly mimo pokoje. Sice jich po penzionu bylo relativně dost, ale na nějakých 60 lidí to nestačilo.

scandia czech tour

scandia czech tour

scandia czech tour

Jídlo

Když tohle promineme, způsob stravování nám vrásky moc neubral. Jídlo bylo chutné, ale na hlavní jídlo u večeře a na snídaně se stála fronta. Když něco došlo, tak se muselo čekat i několik minut na doplnění. Snídaně jsme jedli i ve spěchu, abychom byli včas u autobusu. Ano, všude jsme se dopravovali autobusem. Tady bylo všechno (překvapivě) v pořádku.

scandia czech tour

scandia czech tour

Průvodce

Co v pořádku nebylo, byl přístup našeho průvodce/majitele cestovky. Ač nám všechno ukázal, řekl nám hromady informací a opravdu se snažil, aby kvalita výkladu byla na úrovni, ve zbytku selhal na plné čáře. Urážel lidi, byl arogantní, když jsme na něj měl někdo dotaz, tak nás odmítal s tím, že nemá čas a nebo telefonoval. Navíc jsme měli mít vždy na výběr ze dvou možností. Poslední výlet měl být buď v pivovaru Carlsberg v Dánsku nebo rozchod v Kodani. Majitel se o Kodani nezmínil a tak jsme skončili u autobusu před pivovarem (nešli jsme tam), kde to prý stejně nestálo za to. Přitom si myslím, že kdyby lidem nabídl rozchod v Kodani, raději by šli tam.

scandia czech tour

Náš penzion.

Cesta

Třešničkou na dortu byl náš návrat do Čech. Už měsíc před odjezdem mi bylo řečeno, že nás neodvezou z místa našeho bydliště, protože jsme stejně jen dvě a jim se změnil dopravce (ale bylo to uplně jinak, autobus dostal připlaceno za odvoz lidí z jihu Čech). Tak jsme jeli do Prahy. Ani nám to nevadilo. V pokynech k zájezdu byl návrat v dopoledních hodinách, tak jsme si s babičkou zajistily odvoz opět z Prahy. Nakonec nám bylo řečeno den před návratem, že do Prahy dorazíme v 5 ráno. Takže náš potenciální řidič by musel startovat okolo půl 4 ráno. Vyřešili jsme to, ale způsobilo nám to velké problémy.

scandia czech tour

Kuchyňka a společenská místnost.

Rozdíl mezi Švédskem a Českem je propastný. Schválně někdy zkusím cestovku švédskou, abych porovnala kvalitu. Mrzí mě, že jsem musela napsat tak ostrou kritiku. Bohužel nás Scandia Czech Tour opravdu zklamala. Hodně věcí jsem vynechala, ale pokud vás mé povídání zaujalo na internetu je výživných recenzí také dost.

Máte také špatnou zkušenost s cestovkou nebo třeba s konkrétním hotelem? Nikomu to nepřeju, ale zajímalo by mě, jestli jsme smolaři jen my. 😀

Mohlo by vás také zajímat:

Hřejivý sever #2 – První kroky po Skandinávii. Kodaň

Hřejivý sever #3 – Druhé největší jezero Švédska, Polkagris, ostrov Visingsö

Hřejivý sever #4 – Stockholm

Zdroj fotek: vlastní galerie

9 komentářů on Hřejivý sever #1 – Scandia Czech Tour recenze

 1. Boudicca
  2.9.2018 at 22:38 (11 měsíci ago)

  Já už léta cestuji bez cestovek, na vlastní pěst, a tak podobné zkušenosti naštěstí nemám. Když se něco nepodaří, můžu se zlobit jen sama na sebe. Na druhou stranu chápu situaci, že pokud člověka nebaví starat se o papírování před odjezdem, nevládne jazykem a sestavování cestovního itineráře pro něj není zábava, ale opruz, tak je cestovní kancelář určitě lepší volba. Škoda, že jste se ve výběru netrefily. Bude více článků ze Švédska? Ve Skandinávii jsem ještě nebyla, tak jsem dost zvědavá. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   3.9.2018 at 8:59 (11 měsíci ago)

   Babičce je 76 let, takže jí by nějaký cestování na vlastní triko akorát stresovalo. 🙂 Jinak jezdíme s přítelem vždycky sami za sebe a je to fakt lepší, akorát je u toho taky trošku stresík. 😀
   Bude víc článků. 🙂 Chtěla bych napsat ještě o výletech, které jsme podnikli. ♥

   Odpovědět
 2. excessive mind
  3.9.2018 at 0:40 (11 měsíci ago)

  Tak to je fakt škoda… protože já severské státy zbožňuju a jet tam s něčím takovým, to by mi to asi dost dojem zkazilo. Tak alespoň, že zbytek jste si užili. A ten pokojík vypadal moc útulně, tam bych si to dokázala představit.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   3.9.2018 at 9:01 (11 měsíci ago)

   Ten pokojík takhle na fotkách vypadá hrozně veliký, ale ve skutečnosti, když se otevřely dveře, tak to bylo k první posteli 2 kroky. Mezera mezi oběma postelema byla asi krok. 😀 Byl útulný, ale neměly jsme si kam dát kufry, protože pod postel se nevešly… Ale zase nechci být nevděčná. Jsem ráda, že jsme měly alespoň to umyvadlo. 🙂

   Odpovědět
 3. neverbealone
  3.9.2018 at 21:13 (11 měsíci ago)

  Upřímně mě to trochu udivuje, že jste s cestovkou vůbec vyrazily, když sama píšeš, že je na internetu spoustu špatných recenzí. Když je ta možnost si je přečíst, tak proč to před zakoupením zájezdu neudělat, ne? 🙂 Ale zase chápu, že často umí lidi pindat i na to, co jiným přijde v pohodě.

  Škoda, že cestovka nebyla úplně ok. Mě už se taky párkrát stalo, že to nebylo vždycky úplně top, ale my se tomu s mamkou vždycky spíš zasmějeme a bereme to jako zkušenost. Přece jenom kdybychom chtěly luxus, tak si ho taky musíme zaplatit a my radši jedeme za levno, abychom mohly tam utratit víc a od toho se pak odvíjí služby cestovky no 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   4.9.2018 at 0:54 (11 měsíci ago)

   Babička je, jak jsem psala už výš, starší pani a cestovka, kde ví, jak co bude, je pro ni lepší. Byla by ve stresu kdybychom jezdily někde samy. V našem případě chodily pěšky, protože nejsem zrovna dobrý řidič. 😀 Plus jídlo, vlastní ubytování… Navíc s touhle stejnou cestovkou byla před 17 lety na stejném zájezdu a líbilo se jí to, tak se chtěla podívat znovu. 🙂 Na recenze jsem se předem nedívala, protože mě to nějak nenapadlo. To byla chyba, to se přiznám… Ale myslím si, že za tu cenu by se měl průvodce, který je zároveň majitelem, chovat k lidem slušně a pokorně. 🙂

   Odpovědět
 4. Under one sky
  5.9.2018 at 13:05 (10 měsíci ago)

  Nemám ráda takové cestování. Každopádně po tom co tady čtu, tak si myslím, že můžete zažádat o vrácení peněz. Záleží tedy, kolik cestovka napsala a ,,naslibovala”. Kamarádka takhle získala peníze od cestovky, která jim slíbila výhled na moře a místo toho koukala na bar a rozbořené zdi. Nenechat si to líbit a dát to vědět dál, jelikož tak i další mohou být z výletu zklamaní. Díky na co si mám dát pozor. 🙂

  Odpovědět
 5. Lenka
  5.9.2018 at 15:01 (10 měsíci ago)

  S tou cestovkou mě to mrzí :(, ale aspoň, že máte ty zážitky! 🙂 Táta dřív jezdil do Švédska často a rád :). Jako jak to popisuješ, že nechají třeba přespat na zahradě, tak to je vážně neuvěřitelný! :D. Švédsko je celkově pro mě takovou velkou neznámou a chtěla bych se tam podívat:)

  Odpovědět
 6. Pavla
  22.2.2019 at 11:49 (5 měsíci ago)

  Náhodou jsem s touto cestovkou taky jela do Švédska a myslím, že slečna je v hodnocení ještě velmi mírná. Vážně to byla hrůza. Čtěte recenze, než vyberete cestovku, ušetříte si zklamání.

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.