Jak vyzrát na podzimní smutky

podzim

Podzim. Příroda se obléká do kabátku, který hýří teplými barvami. Ptáci balí své kufříky na dlouhé cesty do teplých krajin. Všechno se pomalinku chystá ke spánku a to mnohdy včetně naší energie, kterou jsme přes léto načerpali díky teplým a slunečným dnům. Prázdniny a dovolenkové dny jsou pryč jako mávnutím kouzelné hůlky. Před námi jsou měsíce spojené se stresem jak ze školy nebo z práce tak z přicházejících Vánoc a také z volných dní, které jsou v nedohlednu. I mě někdy navštíví smutek spojený s myšlenkami na to, jaké to bylo, když byly dny volna, bezstarostné chvíle a téměř žádné povinnosti. Občas je těžké se tomu vyhnout, ale mám pár věcí v rukávu, které mi pomáhají smutku předejít. 

Jak zvládnout podzimní smutky

Splňte si své povinnosti a bavte se

Je to trochu klišé. Nejdřív povinnosti a pak zábava. Něco na tom ale přece jen je. Upřímně mi nevyhovuje psát si TO-DO listy nebo seznamy, kde na mě číhá spoustu úkolů, ze kterých jsem ve stresu. Proto si sama určím, co musím udělat a rovnou se k práci vrhnu. Ať už je to něco do školy, práce nebo jen úklid. Jsou to věci, které by mě celý den jen rozptylovaly. Proto si všechno udělám hned a zbytek volného času, kterého je teď pomálu, se můžu věnovat svým koníčkům, odpočinku, rodině a přátelům.

Knihy a seriály

V chladném až vlezlém počasí se mi často vůbec nechce vystrčit ani nos. Proto sahám po knize nebo si zapnu oblíbený seriál, abych se odreagovala. A to nejlépe v pohodlí své postele. Ráda bych vám chtěla doporučit, co mi k relaxu dopomáhá nejvíc.

Seriály

Dřív jsem dávala přednost hlavně knihám. Na filmy se doteď téměř nedívám. Sama opravdu výjimečně. Pokud jde ale o seriály, ty jsem poslední dobou začala sledovat až fanaticky. 😀 Už chápu tu posedlost! Netrpělivě čekám na nové série a potom se snažím dívat na všechny díly najednou. Momentálně ujíždím na seriálu Younger. Dost mi vyhovuje, že má každý díl okolo 20 minut. Hraje v něm i moje oblíbená herečka Hillary Duff, která ani s přibývajícími léty neztrácí na kráse. Seriál je navíc z prostředí New Yorku a všechno se motá okolo úspěšného nakladatelství. Liz, hlavní hrdinka seriálu, si na popud své nejlepší kamarádky začne hrát na mladou holku, aby v nakladatelství dostala práci. Rázem se ze čtyřicátnice stane ambiciozní dvacítka. Najde si i mladého přítele, se kterým prožije nejeden romantický okamžik. Postupně všichni z jejího okolí odhalují pravdu. Jak to dopadne? Na to si zřejmě ještě pár sérií budeme muset počkat.

American Horror Story zná asi každý. Jsem neskutečně šťastná, že série vychází v období před Halloweenem. Navíc se vzájemně proplétají a některé z nich jsou založeny na pravdivém námětu. Moje nejoblíbenější série je Murder House a ta vaše? A co říkáte na nejnovější díly z apokalyptického prostředí? Já jsem zatím docela zklamaná a tajně doufám v nějaký nečekaný zvrat. Snad se dočkáme. 🙂

Teď se možná budete smát nebo mi naopak dáte zapravdu. Hrozně ráda koukám na seriály jako je H2o, Hannah Montana nebo Kouzelníci z Waverly. Já vím, že jsem na to už asi stará a také na to nekoukám proto, že bych se kdo ví jak nechala inspirovat. Pro mě je to spíš takové odreagování a hluboké oproštění se od starostí každého dne. Navíc je to neskutečně nostalgické, když si vezmu, že na většinu těchto seriálů jsem se dívala jako desetiletá. 😀

podzimní

Knihy

Upřímně, nemám moc knih, které bych četla pravidelně každé roční období. Většinu knih si přečtu jednou, možná dvakrát (samozřejmě až na Malého prince nebo Čtyři dohody), ale každopádně mi nezáleží na tom, co je za měsíc a jaké je venku počasí. Ovšem jsou knihy, které jsou tak trochu pochmurně podzimní, ale zároveň z nich nebudete v depresi. To bych nerada. 😀

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Četla jsem zatím jen tento díl. Každopádně se mi neskutečně líbil. Abych vás kapku navnadila, nastíním jen okrajově děj. Hlavní postavou knihy je Jake, který má silné pouto se svým pro okolí bláznivým dědečkem. Ten zemře a Jakeovi nechá stopy (tajné indicie), které ho zavedou až na tajemný ostrov. Tam se dostane do časoprostorové smyčky, kde se setkává s podivnými dětmi i slečnou Peregrinovou. Postupně odhaluje tajemství obyvatel sirotčince, ale i jeho dědečka.

První telefonát z nebe jsem objevila teprve nedávno. Opět je to kniha, která na vás dýchne tajemnou atmosféru. V malém americkém městečku Coldwateru se začnou dít obyvatelům zvláštní věci. Volají jim jejich mrtví příbuzní a známí. Postupně se tahle velká věc dostane až do mezinárodní televize a Coldwater zavalí lavina věřících i prostestujících. Je jen na vás, jestli uvěříte voláním z nebe nebo si zachováte chladnou hlavu. Jedno je na téhle knize ale fajn, perfektně se hodí k čaji a zachumlání v posteli.

Dekorace

Moc si na podzimní dekorace nepotrpím. Neskupuji bláznivě obchody, abych za pár týdnů všechno skládala do krabic a připravovala se na Vánoce. Navíc hromada dekorace je venku! Barevné listy, šípky a jeřabiny, kaštany a žaludy. Všechno vám doma navodí příjemnou podzimní atmosféru, zabavíte se a ještě se projdete v přírodě. 🙂 I kdybyste si z venčí nic nepřinesli, nebudete alespoň chvíli myslet na špatné věci a naopak načerpáte pozitivní energii. Jo a víte, kdy jsou nejkrásnější západy Slunce? Na podzim! 🙂 Všechno pokryje zlatý závoj a příroda se úplně změní v nekonečnou paletu barev. Tohle osobně miluju!

Kavárenským povalečům zdar

To bych nesměla být já, abych nezmínila kavárny… Je libo čaj nebo kávu a na vrch dobrý zákusek? Jednou z mých oblíbených činností je hledat krásné dosud neobjevené kavárny, kde se člověk může ponořit do některé ze zmiňovaných knih nebo klávesnice na počítači. Navíc je fajn dát si rande s někým z rodiny nebo přátel a přijít tak na jiné myšlenky. Venku je pochmurno, sychravo a tak je náruč vyhřáté kavárny tím pravým ořechovým na bolavé srdíčko, které si stýská po teplu a slunečních paprscích.

To jsou mé tipy, jak předejít podzimní smutné náladě. Doufám, že pro vás budou přínosné. Budu moc ráda, když se v komentářích objeví nějaká rada i od vás. Třeba se najde i někdo, koho tyhle splíny vůbec nepřepadají a z podzimu si bere jen pozitiva, kterých je nespočet. Někdy se na věci musíme dívat z té druhé stránky, což je vlastně takový tip na závěr. Hledejte si na všem to dobré a dávejte prostor pěkným myšlenkám. Občas i takový malý zásah do zákoutí našeho podvědomí stačí k vystrnadění smutku a zachmuření. 🙂

Zdroj fotek: vlastní galerie

24 komentářů on Jak vyzrát na podzimní smutky

 1. Boudicca
  7.10.2018 at 11:39 (9 měsíci ago)

  Knížky, seriály, kavárny… Samé příjemné tipy. 🙂 Ještě důležitější je však nevytvářet si zbytečně stresové situace. Třeba ty Vánoce, které má spousta z nás spojené se shonem a přeplněnými nákupáky. Už roky se snažím vánoční dárky postupně shánět už během léta, nebo je mít aspoň namyšlené, nejlépe zapsané někde na seznamu. V prosinci pak kupuji maximálně balicí papír a užívám si vánočních trhů a setkání s kamarády. Podzim sice svádí ke smutnění, ale spoustu starostí si vytváříme sami úplně zbytečně.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:39 (9 měsíci ago)

   Ano, o tom se zmiňuji na konci. 🙂

   Odpovědět
 2. supice
  7.10.2018 at 18:01 (9 měsíci ago)

  Moc pěkný článek:) Za mě přidávám ještě sluníčkové procházky s hafanem a dovádění v listí, nekonečné mazlení s vrnící číčou na klíně, doma pak všemožné tvoření, vaření dobrot, trénink na hudební nástroj,…:) Podle mě je to především o pohledu na věc. Najít si na každém ročním období to krásné, to je základ:)))

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:40 (9 měsíci ago)

   Ano, to přesně píšu na konci. 🙂 Já vidím hezké věci na všech ročních období, ale ten podzim je pro mnohé takový smutnící, protože jim končí jejich oblíbené léto a volno. 🙂

   Odpovědět
 3. Lucie
  8.10.2018 at 14:47 (9 měsíci ago)

  Opravdu super tipy! Já sama podzim hrozně miluju, protože všechno je takové útulné a barevné, takže tyhle tipy zaručeně využiju. 😉

  Lucie | http://www.dvazelenaci.cz

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:40 (9 měsíci ago)

   Mockrát děkuji! 🙂

   Odpovědět
 4. S-hejvi
  8.10.2018 at 17:53 (9 měsíci ago)

  Pravdou je, že poslední roky jsem podzim nesnášela a trpěla jsem negativní náladou. Nechci nic zakřiknout, ale letos si podzim zatím užívám a ani mi nevadí přicházející zima. Snad mi to vydrží až do Vánoc 😀 :))

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:40 (9 měsíci ago)

   Určitě jo! Na Vánoce se těším jako malá. Letos je poprvé budu dělat sama. 🙂

   Odpovědět
 5. V3ronika♥
  8.10.2018 at 22:35 (9 měsíci ago)

  Já mám malé mimčo takže na stresy a smutky nemám čas 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:41 (9 měsíci ago)

   To ani nevím, jee. Tak gratuluji! 🙂

   Odpovědět
 6. Lenka
  9.10.2018 at 16:12 (9 měsíci ago)

  No já mám momentálně, už depky ze školy. Práci si dělám vždy a pak se bavím, ale nedokážu se dokopat k učení ! :D.
  Seriály na podzim jsou pro mě must have, momentálně koukám znovu na Scream Queens. AHS jsem dřív hrozně moc žrala :D, ale když pak vycházel Scream Queens, tak to se mi líbí o dost více.
  Já čekám na novou serii Riverdale a ještě jeden seriál, ale vypadl mi název:D. H2O a ty disney seriály zbožňuji!!<3 úplný dětství. H2O jsem sjížděla před zkouškovým :D.

  A kavárny? Ty jsou celoroční <3 :D.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:41 (9 měsíci ago)

   Tyvado, děkuji za připomenutí legendárního seroše SQ! Sice je to naprostá hovadina, ale skvěle se hodí! 😀

   Odpovědět
 7. Míša Šislerová
  9.10.2018 at 16:46 (9 měsíci ago)

  H2O, Hannah Montanu a všechny tyto seriály jsem taky jako malá naprosto zřala 😀 Já naštěstí žádnými podzimními depresemi netrpím. To tak možná ze začátku školy, když ničemu nerozumím 🙂 Jinak podzim miluju! Konečně mám náladu jak na čaje, tak na ovesné kaše, který se letos přes léto OPRAVDU nedaly jíst ani pít 😀 Taky s cvičením to bude lepší, protože v těch vedrech se to taky nedá, natož vylést ven 🙂 Ten si užívám procházky v babím létě ♥ Já jsem si letos koupila jednu dekoraci – dýni umělou z kaufu, ale mám v plánu nějaké DIY 🙂 Uvidím, jak se to povede. Kdyžtak se o to podělím na blogu 🙂 Užívej pozdimu!! ♥

  WantBeFitM

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:42 (9 měsíci ago)

   Tak to se přijdu podívat. 🙂 Děkuji, ty také. 🙂

   Odpovědět
 8. Jana
  10.10.2018 at 22:42 (9 měsíci ago)

  Skvělý článek a úsměvné jsou ty seriály, že nejsem jediná, kdo kouká třeba na H2O v našem věku 🙂 Už před rokem jsem byla podzimu blízko, ale letos jsem mu úplně nejblíž. A ty západy? Jsou opravdu nejkrásnější na podzim, přesně kvůli těm barvičkám 🙂 Já mám podzimní dekorace ráda, ale nic se nemá přehánět a rozhodně je příjemnější nasbírat si inspiraci venku v přírodě. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:42 (9 měsíci ago)

   Přesně tak. 🙂

   Odpovědět
 9. Heaven
  11.10.2018 at 17:59 (9 měsíci ago)

  Kavárny chci letošní podzim opravdu pečlivě zkoumat, alespoň v okolí mé školy 😀 Času na to mám habaděj a ještě můžu spojit příjemné s užitečným 🙂 Ještě na mně podzimní smutek nepadl, a doufám, že to tak nebude, ale asi je to tím počasím, které je jako v létě 😀 Dekorace si podle ročního období nedávám, z toho bych měla mrtvici 😀 Na seriály se dívám moc ráda, teď jsem se zase zakoukala do Gossip Girl, což je podle mně na podzim naprosto super seriál 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:44 (9 měsíci ago)

   Gossip girl jest sledovala v zimě a na jaře. Plánuji to udělat i příští rok, až bude leden a únor, to je takové období “nic se mi nechce”. Tentokrát si to pustím v anglině. 😀

   Odpovědět
 10. PJ
  12.10.2018 at 11:50 (9 měsíci ago)

  Amen s tvými slovy. Co se těch seriálů týče, také si ráda pouštím takovéhle staré klasiky, ještě raději mám animáky, co běželi tenkrát ješte na FoxKids a Jetix, když jsem byla tak v první třídě. Totally Spies špionky a Oggy a švábi, Tutanchamo a různé blbosti. Ráda se tam nostalgicky vracím a navíc se u toho dá bezvadně pracovat. 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:45 (9 měsíci ago)

   Totally Spies jsou legenda. 😀 Nedávno jsem na ně koukala, protože na mě frajerky vyskočily na YouTube. Hezký návrat do dětství. 😀

   Odpovědět
 11. Janina
  12.10.2018 at 12:22 (9 měsíci ago)

  Krásný článek a ještě hezčí fotky ♥ Já si tedy užívám podzim díky barvám a prvním šáličkám, ale jinak ted mám asi nejzamotanější období v životě, tak ani nevím jak ho ohodnotit 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:45 (9 měsíci ago)

   Tak to Ti přeju, aby se všechno brzy urovnalo. 🙂

   Odpovědět
 12. Martin Šlat
  13.10.2018 at 15:00 (9 měsíci ago)

  Můj den bez plánů nemůže fungovat – baví mě to. Celkově knihy moc v zimě nečtu, je to takové období, kdy na ně nemám co náladu. Seriály můžu pořád. Z ASH mám rád Asylium.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   15.10.2018 at 13:46 (9 měsíci ago)

   To mě take, ale co se týče úklidu a povinností… To na mě bohužel neplatí. 😀 Divím se, že v zimě nečteš. mně to přijde jako nejlepší období. 🙂

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.