BLOGGERŮM #3 | Je důležité mít niche a co to vlastně znamená?

nicheNež si začnete říkat, proč jako píšu do nadpisu niche, pro někoho třeba úplně neznáme slovo, ale každopádně pro všechny cizojazyčné slovo, tak počkejte! Ne, nestala se ze mě ta rádoby anglicky mluvící osoba, používající v každé druhé větě anglické slůvko. Ve skutečnosti niche ani není anglické slovo. Pochází z italštiny (já teda myslela, že z francouzštiny). A co tedy znamená, ptáte se? Jo, tak to by mě také zajímalo. Objevují se totiž překlady jako: výklenek, specifický, segment trhu, skulina… Ale konkrétně v blogovém světe to nejspíš bude jednotné téma blogu.

Je důležité mít niche a co to vlastně znamená?

A to o čem se tu dnes spolu budeme bavit, je, jestli je dobré a nutné mít jednotné téma, čili jediné téma, o kterém je blog nebo je to vlastně úplně jedno. Všude se totiž dočteme a doslechneme, že nejčastější chybou bloggerů je, že nemají blog právě jen na jedno téma. Ať už je to kosmetika, cestování, bujo nebo třeba blog o blogování. Čtenář je prý pak zmatený, neví, co má očekávat a blog ho nakonec přestane bavit.

Vyhledávače

A dokonce může údajně přestat bavit i vyhledávače. Ty jsou pro blogy, které se točí jen okolo jednoho tématu a postrkují tak tyto stránky do popředí, kdežto stránky, kde člověk nenajde pouze jen tu jedinou věc, odsunuje. A ano, je to logické. Pokud totiž bude někdo vyhledávat například Amsterdam, tak je jasné, že blog, který bude pouze o Amsterdamu (tudíž na počet slov dané stránky zazní Amsterdam víckrát než na počet mého blogu, kde můžete číst i tento článek), bude mít přednost před jinými blogy, které se o něm zmínily, ale dále jsou na nich i jiná témata.

Jenže i tady je malá skulinka, jak se to dá obejít. Samozřejmě, pokud váš článek (opět pro příklad) o Amsterdamu je navštěvovaný třeba díky Facebooku, kde jste ho sdíleli, má hodně hitů (kliknutí) a lidé s ním hodně manipulují (sdílejí ho), tak se dostane do popředí. A vyhledávači je fuk, jestli jste jinak psali recepty. Navíc můžete odkazy na tyto články dávat do jiných článků, které se týkají podobného tématu.

Čtenáři

A jak je to tedy s těmi čtenáři? Na to jsem se ptala přímo vás na Instagramu. Do mého průzkumu se zapojilo přes 100 lidí. S tím už se dá pracovat. Ptala jsem se na několik otázek, tak si je tu společně rozebereme.

 1. Blog, který se věnuje jen jednomu tématu je méně osobitý nebo více osobitý?

  V této otázce se názory dost lišily. Jedna polovina odpověděla, že blog, který se věnuje pouze jednomu tématu je více osobitý a druhá polovina odpověděla, že je méně osobitý. Já jsem ještě otázku více specifikovala a dodala jsem, že mi jde o to, jestli se o životě bloggera dozvíme víc. Upřímně sleduji pár blogů, které jsou pouze na jedno téma. Sleduji je dlouho. Přijde mi, že většina autorů svůj život odhaluje po kousíčkách, takže je možné, že některým čtenářům může přijít blog více osobitý. Možné je, že jim přijde více osobitý, co se týče stylu psaní a fotek, což je pro právě tohoto blogera osobité a slouží jako jeho podpis, nálepka.

 2. Je osobitost důležitá?

  Tady se shodli téměř všichni respondenti na tom, že osobitost pro ně důležitá je. Chtějí o blogerovi vědět, co dělá ve volném čase, nahlédnout do zákulisí jeho každodenního života, vidět fotky z práce, ze školy, z domova… A to si myslím, že blogger, který se věnuje pouze jednomu tématu, nemůže čtenáři vždycky předat, protože potom už by nepsal jen o jednom tématu. Je jasné, že se to dá do některých témat zahrnout. Ovšem padly i názory, že takový food blogger by se měl držet primárně vařečky. Pokud začne z ničeho nic psát o něčem jiném, tak se to jednou překousnout dá, ale když se to u něj objeví víckrát, už od něj čtenáři utíkají. Food blogy to mají hold těžké.

 3. Přestanete sledovat blog, pokud se už nezabývá jen jedním tématem?

  Opět se téměř všichni shodli na tom, že to nevadí. Ovšem znovu musím zmínit food bloggery, u kterých se to lidem moc nelíbí. Takže pokud píšete například jen o kosmetice a zahrnete občas do svého obsahu i bytové doplňky, outfity nebo nějaké recepty, tak to ničemu nevadí a možná, že vám to naopak dosah zvýší. Váš blog bude čtenější. Možná ale bude lepší se předem zeptat čtenářů, jak by na změnu vašeho zaměření reagovali.

 4. Raději blog zaměřený na jedno téma nebo více témat?

  Jednohlasně se čtenářům více zamlouvá více témat. Pokud tedy přemýšlíte, že se od všeho distancujete a začnete psát jen o jedné věci, tak se raději zamyslete, jestli by to váš blog nezničilo. Upřímně i já jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych témata trochu zkrouhla, ale po těchto anketách je mi jasné, že čtenáři vyhledávají různorodost.

Co z toho vyplývá?

Mít niche je důležité, pokud máte například svůj e-shop, ke kterému navíc píšete blog. Bylo by asi divné psát články o vaší dovolené, když máte obchod s kabelkami. Maximálně se můžete zmínit o tom, že vaše kabelka se byla podívat u moře, ale rozhodně asi nebude košér psát, které pláže doporučujete.

My se tu dnes bavíme o blogu. Takže pokud nemáte jednotné téma blogu, nevadí. Až příště budete číst, že je to špatně, vzpomeňte si na můj článek. Ani vyhledávače ani čtenáři primárně nevyhledávají téma jen o jedné věci. Samozřejmě se najdou výjimky, ale my chceme, aby naše blogy lidé četli v co možná největším množství. Chceme jim něco přinést. Ať už je chceme pobavit, informovat či něco doporučit, něco je naučit nebo jim ukázat, co se nám momentálně líbí, tak budujeme komunitu a pro tu píšeme.

Závěrem

Pokud ale máte blog třeba jen o kosmetice, jen o cestování… a teď se chytáte za hlavu, tak nezoufejte. Já mám takový pocit, že každý máme své niche. I když píšeme jen o jedné věci nebo píšeme, co nás zrovna napadne. Nejdůležitější stále je, aby nás to bavilo a naplňovalo. Aby pro nás blog nebyl povinností, ale únikem od reality.

Mohlo by vás také zajímat:

BLOGGERŮM #4 | | Každý píše o všem

Zdroj fotky: vlastní

34 komentářů na příspěvku: BLOGGERŮM #3 | Je důležité mít niche a co to vlastně znamená?

 1. Joina
  31.10.2018 12:49 (Před 1 rokem)

  Je pravda, že jsem těch témat vystřídala docela dost. Ale jenom proto, že je jednou za čas se zaměřím na danou věc a přestane mě bavit po čase a zase píši o něčem jiném. Né všechny články mě baví číst proto vyhledávám podobné mým s podobným tématem.
  Osobitost blogerek se mi líbí, nesmí toho být zase moc aby blogerka psala všechno do podrobna. (Jak si čistila zuby, intimnosti s partnerem, čím se léčí…) – takové věci mi přijdou dost divné, když je čtu i když nejsem z okolí blogerky.
  Já asi neumím tak dokonale napsat článek abych vůbec někoho upoutala, proto moje články jsou takové mdlé. Příjde mi že někteří lidé ke mě chodí jenom z toho důvodu abych jim oplatila komentář a ani si ten článek nepřečtou celý.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:37 (Před 1 rokem)

   To je škoda, ale taky jsem zaznamenala, že mi občs někdo napíše zvláštní komentář – Hezké fotky je asi nejlepší. 😀 Ale tak co, pak to zase vynahradí hromada jiných komentářů, které mají myšlenku a jsou k tématu. Jako ten Tvůj. 🙂

   Odpovědět
 2. Boudicca
  31.10.2018 16:55 (Před 1 rokem)

  Hezký článek! Honbu za jedním tématem blogu jsem nikdy moc nepochopila. Jasně, blogy na odborné úrovni se zabývající nějakým tématem do hloubky, ať už je to třeba chovatelství nebo právě kuchtění, tam je úzké zaměření určitě relevantní, ale to jsou pro mě svým obsahem už profesionální stránky (nehledě na doménu), kam si jednou za čas přijdu načíst odborné informace, ale těžko budu komentovat každý nový článek. Naopak u těch obyčejných “hobby” blogů různorodost vnímám pozitivně. Kolikrát mi hlavní zaměření blogu úplně nesedne a naopak články mimo hlavní range docením mnohem víc. Navíc má blog větší možnost vyvíjet se spolu s autorem. Není výjimkou, že po x letech psaní úzce zaměřeného blogu člověk zjistí, že už vlastně k tématu nemá co říct. U blogu s větším množstvím témat je přerod k novým oblastem psaní přirozený a pozvolný. Já dříve hodně psala o čajích a tajemnu, pak to nahradily cestovatelské články, dnes už si troufám i na módu a design. A jsem moc ráda, že se blog může vyvíjet se mnou a reflektovat mé aktuální zájmy, což by u jednostranně zaměřeného blogu nešlo.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:40 (Před 1 rokem)

   Děkuji. 🙂 Ano, s tím jsem měla sama problém, když jsem byla mladší a blog jsem měla jen o jedné věci. Nevěděla jsem dost často, co mám psát a to je podle mě největší problém. :-/ Každopádně s Tebou souhlasím. Je fajn, když blog odráží zájmy blogera. 🙂

   Odpovědět
 3. excessive mind
  31.10.2018 20:35 (Před 1 rokem)

  Juu, tak tenhle článek je fakt zajímavý! No, pravda, hodně jsem četla, že je důležité být zaměřený na jedno téma, ale zdravější je podle mě být zaměřený tak nějak k tomu svému co nás baví a většinou se to tak hezky propojuje, že pokud člověka zajímá tohle téma, bude ho zajímat dost pravděpodobně i to co se s tím tak nějak propojuje. Myslím, že do takového článku by se mělo ponořit mnohem více lidí. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:41 (Před 1 rokem)

   Děkuji. 🙂 Právě. Všude se člověk dočte, že je důležité mít blog zaměřený na jednu věc a je to podle mě fakt pitomina. Pokud se nejedná o nějaký blog, jak jsem psala, který je přidružený třeba k e-shopu. 🙂

   Odpovědět
 4. Veronika Hájková
  1.11.2018 8:53 (Před 1 rokem)

  Me se libi kdyz se blog zameruje na jedno vetsi tema, reba prave food blog nebo kosmeticky, a je videt ze to cloveka bavi a nasel se v tom, a nevidim duvod proc by nekdy nemohl ujet, psat si mimo svoje tema, proste co chce, je to preci jeho blog a obsah a on si muze nakladat s tim jak chce. libi se mi kdyz clovek je autenticky a pise obsah ze zivota, i vlastni zazitky a cestovani, dojmy, fotky vsecko. a nebere jen fotky z nejakych fotobank a t ak. to uplne nenavidim. proto se snazim o autenticnost, radeji si fotim sama, abych nemusela i resit prava fotky a podobne. ja mam asi ruznorody blog, a snazim se psat o vsem moznym a vubec mi to nevadi protoze mam spoustu zajmu a veci co me bavi a neumim si predstavit ze bych psala jen o jidle a pak mela nejakou vec mimo a rekla si t tam nemuzu dat, mam to svoje niche a to nejde. co by si lide mysleli. prave je popdle me super zue clovek umi psat ruznorode. a ctenari se maji na co tesit a muzou rozebirat ruznorode clanky a temata… 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:47 (Před 1 rokem)

   Jsem stejného názoru, ale pokud chce člověk, aby jeho blog byl opravdu kvalitní a třeba i vydělávat, tak je lepší se zeptat čtenářů, jestli by třeba to “ujetí” ocenili. 🙂 Já někdy fotky z fotobank používám (třeba u tohohle článku). Teď v zimě to bude asi častěji, protože je málo světla a já chodím domů z práce o půl noci. 🙂 Lepší to obohatit fotkami, na která se nevztahují autorská práva než mít holý článek. Každopádně to ráda nevidím u všech článků. 🙂

   Odpovědět
 5. Matouš z Dvazelenáči.cz
  1.11.2018 12:54 (Před 1 rokem)

  Já myslím, žes to dokonale vystihla větou: “Nejdůležitější stále je, aby nás to bavilo a naplňovalo.” Přesně o tom to totiž je, úplně cokoli na světě 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:47 (Před 1 rokem)

   Je, to jsi napsal moc hezky. 🙂

   Odpovědět
 6. Bee
  1.11.2018 13:13 (Před 1 rokem)

  Teraz premýšľam nad tým, aké blogy čítam ja, a je to asi taký mix – sledujem blogy, ktoré sú zamerané len na jednu tému, ale aj také, ktoré píšu takmer o všetkom. Ale je pravda, že keď sa niekto zameriava len na jednu konkrétnu oblasť, venuje sa jej viac do hĺbky. No nemyslím si, že je to veľký problém – koniec koncov aj ja viem, ktoré blogy prečo sledujem; ak chcem vyskúšať nejaký nový recept, presne viem, kam sa pozrieť, no keď si chcem prečítať niečo uvoľnenejšie, taktiež viem, kam kliknúť. A aj pri nových blogoch človek rýchlo zistí, aké majú zameranie.
  Veľmi zaujímavý článok! ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT “AKO VÁNOK BY MYLO”

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:48 (Před 1 rokem)

   Děkuji za komentář. 🙂 Já mám také své blogy, na které klikám podle toho, co mám zrovna za náladu. 🙂

   Odpovědět
 7. Heaven
  1.11.2018 17:21 (Před 1 rokem)

  Lidi, kteří vydrží u jednoho tématu blogu obdivuju. Taky jsem dříve měla blogy zaměřené na jiné téma, ale nevydržela jsem to, a musela jsem tam “podsouvat” i články z jiné oblasti, protože přece nebudu mít 5 různých blogů, když mně zajímá 5 různých věcí a zase mi přijde škoda o nich nepsat a limitovat se tím. Úzce zaměřené blogy vlastně ani nečtu… Jsem zvyklá na to, že blogy, které navštěvuji, mají různé rubriky, kde se věnují jednotlivým tématům, které by vydaly i na celé blogy. Díky tomu jsem tak nějak zvyklá na to, o čem bloger píše a ani mně to moc nepřekvapí, a nová rubrika to třeba může oživit, ale začít psát např. o chovatelství a zvířatech, když to byl původně blog o knihách a filmech, to je docela velký rozdíl 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   1.11.2018 18:49 (Před 1 rokem)

   Ty velké skoky jsou takové zvláštní. Ještě jsem se vlastně setkala s jednou kategorií blogerů, kteří neustále mění své zaměření a hledají se. To se mi nelíbí a často takového člověka přestávám sledovat. 😀

   Odpovědět
 8. Míša Šislerová
  2.11.2018 8:00 (Před 1 rokem)

  Vůbec jsem netušila, co to niché znamená, tak jsem ráda, že už to vím 🙂 Jsem hrdá, že jsem se mohla účastnit ankety! 😀 Já mám teda blog primárně zaměřený na vaření a zdravý životní styl, ale píšu i jiné články – cestování, diy, osobní… Prostě na co mám hrozně náladu a o co se chci podělit se čtenářem… Pak už je jen na něm, jestli se mu to bude zamlouvat nebo ne. Jinak jak jsem Ti už psala, osobnost je pro mě dost důležitá, abych si daného blogera pamatovala, jinak se jeho blog ztratí v hromadě dalších 🙂 Rozhodně nijak nezužuj témata! Tvůj blog mám moc ráda 🙂 Prostě taky – od každého něco, ať už je to cestování, zerowaste nebo články takhle věnované blogu 🙂

  WantBeFitM

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 17:58 (Před 1 rokem)

   za účast Ti mockrát děkuji. 🙂 Tvůj blog navštěvuji moc ráda a je pravdou, že jsi primárně ve škatulce food blog, ale články mimo mi nevadí, spíš naopak. 🙂 Děkuji moskát. 🙂

   Odpovědět
 9. S-hejvi
  4.11.2018 20:53 (Před 1 rokem)

  Tak o téhle problematice slyším poprvé. Mě samotnou ale baví blogy, které mají různá témata. Nebavilo by mě stále číst jedno a to samé, ale samozřejmě určitě záleží na člověku, tohle je hodně individuální 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 18:00 (Před 1 rokem)

   Take si myslím. 🙂 Navíc, podle toho, co tu čtu, si asi hodně myslí, že je to jedno téma zaměřeno na jednu jedinou konkrétní věc, ale takové cestování mi přijde celkem různorodé a dá se o něm toho napsat celkem dost. 🙂

   Odpovědět
 10. Nicol
  4.11.2018 21:02 (Před 1 rokem)

  Wow veľmi pekný článok a chválim, že si si spravila aj prieskum. 🙂 Celkom mi to pomohlo zamýšľať sa nad mojim blogom a článkami a možno ich vylepšiť a podobne. Veľmi užitočný a zaujímavý post. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 18:01 (Před 1 rokem)

   Děkuji. 🙂

   Odpovědět
 11. Barbara
  5.11.2018 15:40 (Před 1 rokem)

  Já mám blog zaměřený na několik témat. Je asi zaměřený na můj život? Mohla bych tak trochu říci, že jedním z mých témat je cestování. Mám jen pár článků, o prázdniny jsem tuto rubriku založila. Spíše se to ”cestování” týká mých výletů na kole po okolí. Taky bych mohla říct, že můj blog má jedno téma a to můj život.
  Nejsem nějaká superblogerka, která má hodně čtenářů, ale baví mě psát.
  Slovo niche jsem někde slyšela, nevím kde, ale slyšela. Rychle jsem na to zapomněla, jindy hned jdu na google a hledám význam toho slova. Tentokrát se to nestalo.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 18:02 (Před 1 rokem)

   Výlety na kole? Tak se jdu hned mrknout. 🙂 Jsem nikde u nikoho nic takového ještě neviděla.

   Odpovědět
 12. Anička
  5.11.2018 21:17 (Před 1 rokem)

  Já mám svůj blog různorodý, ale líbí se mi, že si mě lidé zaškatulkovali jako “travel bloggera” a že jim nevadí delší travel články 🙂 Ráda se o tomhle tématu rozepisuju. Každopádně se přiznám, že na některé blogy musím mít náladu, protože sice nemají úplně jedno niche, ale mají svůj styl psaní, který se nedá číst pořád 🙂 😀 Snad si mě teď pochopila.

  TheWayByA

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 18:03 (Před 1 rokem)

   Jasně, chápu. 🙂 Mám to stejně. Ale spíš tak, že se jdu jednou za čas podívat všude, co je nového a pak nemám třeba měsíc náladu číst nic. 😀 To záleží, no. 🙂

   Odpovědět
 13. Thea
  5.11.2018 22:49 (Před 1 rokem)

  Super článek! Je pravda, že jsem se snažila jako ostatní blogery, které jsem sledovala, se zaměřit na jedno téma, ale to prostě nešlo. Samozřejmě, třeba blogy o jídle, to je něco jiného, ale já chtela něco víc, všechno sdílet ze svého života s ostatními. Navíc mě to baví a nedokázala bych mluvit jen o jedno téma, ale každý to má jinak. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 18:04 (Před 1 rokem)

   Děkuji. 🙂 Jo, to si přesně myslím. Vlastně proto vznikl tenhle článek. Přijde mi celkem hloupé se nutně zaměřovat na jednu věc. Ani nechápu, kdo s tím přišel, ale člověk se to dozví snad všude, když se o blogování zajímá víc do hloubky. Pak udělám průzkum a vyjde z toho, že většina čtenářů stejně upřednosňuje rozmanitější blogy. 🙂

   Odpovědět
 14. Jana
  7.11.2018 13:46 (Před 1 rokem)

  Naprosto s tebou souhlasím 🙂 Já třeba mám blog, co se týče štěstí, radosti, pozitivní energie a všeho toho dobrého…takže píšu články na všechny tyto témata a baví mě to a myslím, že i moje čtenáře. Nedávno jsem dostala nabídku na spolupráci ohledně oblečení..samozřejmě jsem do toho nešla, protože jsem se nechtěla ,,zaprodat” něčemu, o čem můj blog zdaleka není a čemu tolik nerozumím, abych o tom ještě měla psát. 😀 Zkrátka je to každého bloggera věc, o čem si píše, ale pokud chce svůj blog nějak zvýraznit, nebo mít pravidelné čtenáře, je dobré neodbíhat od tématu … párkrát třeba ano, ale rozhodně ne často. 🙂 A děkuji za objasnění tohoto slova, jelikož jsem se s ním setkala poprvé. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   7.11.2018 18:05 (Před 1 rokem)

   Chápu, kam tkm míříš. Pokud má blogger svá určitá témata, o kterých píše a najednou se třeba objeví (dejme jako příklad můj blog) článek o motorech do aut, tak by to bylo celkem divný. 😀

   Odpovědět
 15. Kája
  20.2.2019 6:50 (Před 1 rokem)

  S těmi food blogery to tak asi bude. Sice žádné nesleduju, ale myslím si, že by drtivá většina článků měla být o jídle. Bude to tak s každým specifištějším tématem.

  U mne je to celkem miš maš. Když se nad tím ale zamyslím hlouběji, všechno má jedno pojítko: mne! Takže pokud to vezmu, že jsem tématem blogu já sama, je všechnov pořádku. Jen to zní poněkud egocentricky. 😀 Ale k tomu blogy jsou… přece nebudu psát o někom jiném!

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   21.2.2019 7:03 (Před 1 rokem)

   Chápu. 😀 Je fajn, že si můžeš říct, co všechno pojí. Na to bych já asi nepřišla. 🙂

   Odpovědět
 16. Sue Diamond
  20.2.2019 12:43 (Před 1 rokem)

  Som ti vďačná za tento článok, pretože otázku monotématickosti vs. multitématickosti blogu riešim vo svojej hlave už pomerne dlho. Začínala som ako blogerka so zmiešanými témami, ktoré však k sebe mali blízko. Je ale pravda, že po čase som si začala všímať rady skúsenejších autorov, že je lepšie písať len o jednej či dvoch úzko prepojených témach. A tak som svoje články “rozhodila” na samostatné monotématické blogy. Pravdou však je, že ak už konečne nájdem pár minút na spísanie nového článku, je to zakaždým len pre ten primárny blog a tie novovzniknuté blogy ostávajú zabudnuté a nikto o nich vlastne už ani nevie… Práve preto v posledných dňoch znova zvažujem vrátiť sa ku konceptu multitématického blogu – každý čitateľ si tam tak nájde to svoje a nebude ma musieť sledovať na 4 rôznych blogoch. Z tohto uhla pohľadu mi to pripadá praktickejšie a aj potenciál rozšírenia publika je pravdepodobne vyšší.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   21.2.2019 7:01 (Před 1 rokem)

   Popravdě bych ani nevěděla, o čem bych blog měla.
   Jako malá jsem měla blog vždy na jedno téma – zvířata, barbie, články o mně… 😀 Teď je tolik témat, o kterých chci psát, že bych musela mít tak 6 blogů.
   Určitě se vrať k blogu s více tématy. Je to snazší. 🙂

   Odpovědět
 17. Andrea
  6.11.2019 15:11 (Před 5 měsíci)

  Taky jsem se nad tím zamýšlela, a došla jsem k závěru, že různorodé blogy spojuje zas osobnost autora, takže tu vodicí linku přece jenom mají. Pokud blogují sami za sebe.

  Odpovědět
  • outcry
   23.12.2019 9:28 (Před 4 měsíci)

   Také mě to napadlo. 🙂

   Odpovědět

Reagovat

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole *

Komentář *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..