Knihy #5 – John Green

john green

Jak je to dlouho, co slibuji tenhle článek? Půl roku? Dýl? Jak se říká pozdě, ale přece. Popravdě jsem trochu otálela se sepsáním i proto, že jsem potřebovala všechno vstřebat. Některé knihy na mě zapůsobily více, jiné méně. Pořád je to literatura určená pro krapet mladší čtenářstvo. Každopádně jsem se pro Young Adult literaturu i tak a z části díky Greenovi nadchla. A hned vám prozradím proč.

Knihy #5 – John Green

Čím se Young Adult literatura vyznačuje

V prvé řadě bych chtěla podotknout, že tento žánr se tu neobjevil přes noc. Literatura pro náctileté vznikla v 19. století. Největší “boom” zažila v 70. a 80. letech 20. století. A nyní chytla druhý dech. Pulty obchodů se hemží knihami o upírech, kouzelnících a mázích a knihami plných milostných příběhů.

Tento žánr je vhodnější pro mladší publikum. Nejčastěji po něm sahají lidé ve věku 12 – 18 let. Tato hranice je však různorodá a některé průzkumy uvádějí, že čtenáři YA jsou i třicátníci. Všechny knihy pojí hlavní hrdina. Ten je čtenářům blízký svým věkem a problémy, které řeší. Ač je příběh z postapokalyptického prostředí, stále je hlavní postavou chlapec (příp. dívka), kterým nebývá víc jak 18 let a jejich smýšlení věku odpovídá. Mladý čtenář se s postavou ztotožňuje.

Proč mě baví

YA mě bavila už od mala. V té době jsem ještě netušila, že mají knihy, které čtu nějaký souhrnný název. Milovala jsem například knihu Kdo chytá v žitě, což je v dnešní době klasický román. Za svou oblíbenou knihu bych označila i Zvláštní smutek citronového koláče, ale ta se mi do ruky dostala až před třemi lety. Každopádně se k literatuře pro mladé neustále vracím. Popravdě jsem nikdy nevyhledávala jiné příběhy, než ty, které jsou ze současnosti (Kdo chytá v žitě je nadčasový román). Žádní upíři, vlkodlaci mě nikdy nezajímali. Zkrátka mi vždycky asi šlo zejména o to ztotožnění se s hrdinou.

Čím jsem starší, tím víc se v knihách snažím najít nějaké poslání. U Greena se mi to sem tam povedlo. Ale hlavním důvodem, proč Young Adult literaturu vyhledávám je, že si při čtení těchto relativně nenáročných knih, neskutečně odpočinu a vypnu.

John Green

Kdo by neznal Johna Greena. V dnešní internetové době, kdy je ho všude plno, se vás moc takových asi nenajde. Přesto se to může stát, a proto uvedu nějaké základní informace. John Green je americký spisovatel. Kromě knih, které uvádím, napsal ještě dvě publikace: Příliš mnoho Kateřin a Jedna želva za druhou. Kromě psaní se věnuje i YouTube, kam se svým bratrem natáčí videa všeho druhu – vzdělávací, vtipná, ale i o psychice. John Green je bohužel také známý tím, že má obsedantně kompulzivní poruchu.

Hledání Aljašky

Dostáváme se k první knize, kterou jsem od Greena přečetla, když nepočítám jeho povídku v knize Sněží, sněží. Zároveň je to i má nejoblíbenější publikace od něj. A také jediná kniha, kterou vlastním. Ostatní jsem měla půjčené. A musím říct, že doteď z této knihy čerpám. Příběh byl sám o sobě nic moc. Neurazí ani nenadchne. Hlavně první polovina příběhu byla celkem nuda. Není to tak, že by mě kniha vyloženě nebavila, ale nedělo se nic extra.

V příběhu se samozřejmě objevují pevná pouta přátelství a lásky, jak už je u Greena zvykem. Nejvíc mě nadchlo téma smrti. Spoiler. Postava Aljašky v knize zemře. Její přátelé se smrtí nechtějí smířit. Neustále se snaží přijít na to, jestli byla její smrt sebevražda nebo nešťastná náhoda. Ve finále se na konci knihy čtenář spolu s ostatními postavami se smrtí Aljašky smíří a rozloučí se s ní ve velkém stylu. U této knihy jsem si uvědomila, že bychom si měli vážit každého dne. Nikdy nevíme, kdy se nám nebo někomu v našem okolí něco přihodí a náš život to odkloní na úplně jinou kolej.

Will Grayson, Will Grayson

První kniha s LGBT tematikou, kterou jsem přečetla byla právě tato. Jsem typ čtenáře, který si o knihách dopředu nic nezjišťuje. Nechávám se ráda překvapovat. A tahle kniha pro mě byla velkým překvapením. Ač ji zařazuji jako slabší Greenovku, tak to bylo milé čtení. Opět bylo tématem přátelství a hledání lásky. Hodně mi k srdci přirostl Drobek. Gay, nejlepší kamarád hlavní postavy Willa a také nadaný umělec. Konkrétně v tomto románu se mi líbilo i vykreslení prostředí. Knihu hodnotím kladně, určitě mám v plánu si ji s odstupem času přečíst znovu a myslím si, že by stála i za zfilmování.

Papírová města

Papírová města je první kniha, kterou jsem viděla i ve zfilmované verzi. Upřímně řečeno jsem dlouho otálela s přečtením. Příběh ve filmu mě tolik nezaujal. Vlastně jsem ho dokoukala jen proto, že v něm hrála Cara Delevingne. A stejný vizor jsem si v hlavě spojila i s postavou v knize. Pokud jste viděli film, ale knihu jste nečetli, tak na nic nečekejte. Knížka je úplně jiný šálek kávy. Je v ní víc detailů, míst i situací a problémů, které hlavní postava řeší. Dokonce i konec knihy a filmu se liší. Například film mě nechal na konci ledově chladnou, ale u knihy jsem si pobrečela.

Hvězdy nám nepřály

Druhá kniha, kterou jsem viděla nejprve ve filmovém podání je Hvězdy nám nepřály. Tady se režie asi snažila krapet víc, protože se kniha od filmu tolik nelišila. Naopak mi film přišel možná o trošku lepší a to se stane málokdy. Na konci jsem to měla naopak než u Papírových měst. Spoiler. Zajímalo by mě, jestli jste knihu četli, zda jste si také celou dobu mysleli, že zemře spíš Gus než Hazel. A tak trochu jsem pořád “doufala”, že konec bude alespoň v knize naopak. Samozřejmě jsem nejvíc doufala v to, že se obě postavy zázračně uzdraví a budou spolu až do smrti. Tento příběh na mě také zapůsobil podobně jako Aljaška, ale ne tak intenzivně.

Mohlo by vás také zajímat:

Knihy #4 | 21 přečtených knih za rok

Zdroj fotky: vlastní galerie

18 komentářů na příspěvku: Knihy #5 – John Green

 1. Anet
  9.1.2019 10:54 (Před 1 rokem)

  Ještě napsal myslím Sněží, sněží.. no nicméně jsem si od něj dlouho chtěla něco přečíst, ale nějak na to pořád nedošlo 🙁 YA literatura mě sice moc nebaví, mám radši skutečné příběhy, ale od tohohle autora bych si něco přečíst chtěla:)

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   9.1.2019 11:51 (Před 1 rokem)

   Rozhodně Ti to doporučuji a třeba Tě nakonec chytne. 🙂

   Odpovědět
 2. Heaven
  9.1.2019 11:07 (Před 1 rokem)

  Young Adult literaturu jsem vyyhledávala v době, kdy jsem patřila do té věkové kategorie, protože to představovalo něco, s čím jsem se (alespoň trochu) mohla ztotožnit. Čímž neříkám, že by ji nemohli číst i starší. Ale už mi tak nějak nestačí a hledám něco víc. První knihou od Greena byla pro mně Hvězdy nám nepřály, která se mi moc líbila a žádná z dalších jeho knih už ji nepřekonala, bohužel. Papírová města a Will Grayson byli ok, ale průměrné, za jeho nejhorší považuju Příliš mnoho Kateřin – byla prostě o ničem. Výhodou ale je, že v angličtině jsou jeho knížky srozumitelné a k tomu jsou docela fajn 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   9.1.2019 11:52 (Před 1 rokem)

   Tak to jsi mě moc nepotěšila, protože na Kateřiny se chydtám, ale je pravdou, že mi dost lidí tvrdilo, že to jenuda a mě to bavilo. 😀

   Odpovědět
 3. All About Candy's life
  9.1.2019 11:12 (Před 1 rokem)

  Já Greena mám moc ráda! Nemůžu se dočkat jak se pustím do jeho nové knihy Jedna želva za druhou! young adult mám moc ráda, třeba od Booklabu od spisovatelky Holly Broune ta má taky skvělé knihy a zaměřuje se na duševní nemoci. Doporučuji. ♥

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   9.1.2019 11:53 (Před 1 rokem)

   Děkuju za tip. Určitě se po knížkách porozhlédnu. ♥

   Odpovědět
 4. Michelle
  9.1.2019 11:45 (Před 1 rokem)

  YA literaturu mám moc ráda (i když už vůbec nejsem věkově cílovou skupinou). Hodně jsem si oblíbila Rainbow Rowell. Jinak od Greena jsem četla všechny knížky jako ty. Nejvíc se mi líbilo Hvězdy nám nepřály a Aljaška. Papírová města nic moc (ale četla jsem je v angličtině, tak to možná bylo tím). Kateřinu jsem přečetla jsem pár stránek a odložila to. Přijde mi to jako fajn oddechovky. 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   9.1.2019 11:53 (Před 1 rokem)

   Přesně tak. I mně to tak přijde. Není to nic náročného. 🙂

   Odpovědět
 5. Thea
  9.1.2019 12:44 (Před 1 rokem)

  Ikdyz sice tenhle žánr teď už tolik nečtu, John Green nezklame. Četla jsme Hledání Aljašky, sněží sněží, jedna želva za druhou, papírová města a hvězdy nám nepřály. Něco mě na jeho psaní přeci jen oslovilo a oblíbila si ho. Skvělý článek 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   10.1.2019 8:53 (Před 1 rokem)

   Mám úplně stejný názor. 🙂 Děkuji!

   Odpovědět
 6. Boudicca
  9.1.2019 15:10 (Před 1 rokem)

  To je krásná recenze! Pár YA se mi do rukou v posledních letech dostalo, ale moc tomuto žánru neholduji. Mám ráda spíše klasiku a těžší psychologické romány. Green píše dobře, ale pořád je to YA. 😀

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   10.1.2019 8:54 (Před 1 rokem)

   Děkuju. ♥ To bys m mohla nějaké psychologické romány doporučit, protože mě taky tenhle žánr baví. 🙂

   Odpovědět
   • Boudicca
    15.1.2019 14:43 (Před 1 rokem)

    Velmi ráda! Líbily se mi třeba Petrolejové lampy od Havlíčka, Lolita od Nabokova, klasikou je i Sophiina volba… Hodně jsem si oblíbila knihy od Kateřiny Tučkové, zvláště Vyhnání Gerty Schnirch – téma hodně těžké, ale napsané mistrovsky. Pokud máš přečteno, určitě můžu ještě něco přihodit… 🙂

    Odpovědět
    • Tereza Outcry
     16.1.2019 17:42 (Před 1 rokem)

     Lolitu mám hrozně dlouho v plánu! 🙂 Děkuji za připomenutí. Vyhnání Gerty Schnirch jsem dočetla do půlky, ale pak mě knížka přestala bavit, jelikož to bylo všechno táhlé a zdlouhavé a to já nemám ráda. I když téma i příběh byl silný. 🙂 Děkuji Ti za tipy.

     Odpovědět
 7. S-hejvi
  15.1.2019 17:22 (Před 1 rokem)

  Určitě jsou to skvělé knížky, slyšela jsem jen samé pozitiva. Každopádně já jsem spíš na jiný typ literatury, ale třeba se k nim také jednou dostanu 😀 🙂

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   16.1.2019 17:42 (Před 1 rokem)

   Můžeš také napsat nějaké své tipy. Budu ráda. 🙂

   Odpovědět
 8. Nikky Sorbone
  17.1.2019 3:11 (Před 1 rokem)

  Musím se přiznat, že na to, kolik mi je, tak i přesto tuto literaturu občas pořídím a přečtu si ji. Působí to na mě jako oddechovky, u kterých si můžu odpočinout a zavzpomínat na to, co jsem řešila v teen letech. 🙂 Johna Greena mám moc ráda, pár knih jsem od něj přečetla a moc mě u těchto příběhů baví jak knižní, tak filmové zpracování. Mně se ještě moc líbily všechny dívčí knihy od Lauren Conrad, a to např. L.A. Candy nebo Sweet little lies.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   17.1.2019 17:49 (Před 1 rokem)

   Mockrát Ti děkuji za tipy na knížky. 🙂 Jsem ráda, že sdílíš stejný názor na YA literaturu. Není to nic náročného, přesně jak píšeš – zavzpomínáme si a ještě je to takové pohlazení slovem v některých častech knížek. 🙂

   Odpovědět

Reagovat

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole *

Komentář *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..