Nezajímá mě ekologie? Proč jsem o tomto tématu přestala psát

ekologie

Ještě před několika měsíci jste mohli tady na blogu i na mých sociální sítích vidět množství příspěvků na téma ekologie a zero waste. Postupem času se odtud tahle témata začala vytrácet. V mém životě však stále jsou. Jen jsem přestala svoje pokroky ventilovat mezi vás (chápete to? zrovna píšu tenhle článek a za oknem mi letí mikrotenový sáček?). Přišlo mi, že si toho nikdo nijak zvlášť nevšiml, ale před pár dny jsem na svůj Instagram přidala příspěvek s mým novým bambusovým hrnečkem. Tyjoo. To bylo odezev. Ať už otázky, jestli “jsem ještě eko” nebo celkově reakce na situaci, kterou jsem tam popisovala. Teď to může vypadat, že vám tohle píšu jen proto, že vás téma okolo ekologie zajímá, ale nenechte se zmýlit.

 

Nezajímá mě ekologie? Proč jsem o tomto tématu přestala psát

 

Nejsem stoprocentně eko

Přestala jsem všechno tolik ukazovat. Hodně jsem si uvědomila, že abych mohla o něčem takovém psát, měla bych se tím řídit. A to jsem také dělala (a dělám), ale přišla jsem si hloupě pokaždé, když jsem zapomněla odříct brčko, zapomněla jsem si svou plátěnku, koupila jsem si vodu v petce. Jednak mi to bylo hloupé i vůči vám, i když je jasné, že kdyby se mě kdokoli zeptal, jestli se mi tohle stane, řeknu to narovinu (i’m only human…). A jednak jsem si říkala, že vlastně řeším šílené malichernosti. Upřímně říkám, že nejsem stoprocentní eko člověk. A dost čtenářů mě za něj možná považovalo. A to mi asi trochu vadilo.

Vzniká lepší obsah

Jeden důvod máme za sebou. Těch důvodů je ale samozřejmě víc. Nechci se nějak vychloubat, ale když jsem začala o tomto tématu psát, tak jsem před tím probádala internet. Kromě Czech Zero Waste a pár článků a videí na YouTube jsem toho tehdy moc nenašla. Zato dnes vznikají blogy i YouTube kanály, zaměřené jen na tohle téma. Dost lidí, kteří už svoje internetové zázemí měli, se o zero waste začali také zajímat a šířit ho dál. A všechna ta kvalita, se kterou jsem se setkala, s tím jsem se prostě nemohla v životě srovnávat. Z těch déle působících například Weef a Hana Brokolice. Z těch nově vzniklých blogů bych mohla jmenovat Dva zelenáče, Lianku a VeronnuOd nich čerpám inspiraci a snažím se díky nim posouvat dál. 🙂 A když se posouvám já díky nim, je zbytečné pak přejímat témata z jejich blogů a psát vám je sem, když se můžete podívat na to, co už bylo napsáno (a lépe!).

Přesycenost

Přijde mi, že se s tím vším tak nějak roztrhl pytel. Je to na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu ne zas až tak. Osobně znám hodně lidí, kteří nedělají něco právě kvůli tomu, že to dělá každý. Je to všude. Otevřeme lednici a doslova v ní najdeme opět něco o ekologii a zero waste konceptu. Já tomu rozumím, protože jsem bývala stejná. Lidem by se nemělo nic nutit a neustále podsouvat. K tomuto smýšlení by se každý měl dopracovat sám a obsah na internetu by měl být jen inspirací nebo vodítkem.

Závěrem

Tohle jsou mé důvody. O ekologii se zajímám dál, jak už bylo řečeno. Jen mi přijde zbytečné psát něco, co najdete i jinde. Navíc se mám sama neustále co učit. Nejsem perfektní. Tím také nechci naznačit, že aby člověk mohl o takových tématech psát, musí se vším řídit na sto procent. Jen si myslím, že nejsem vhodná pro to, abych vás někam směrovala, protože já sama ještě ten směr hledám. Svůj životní styl stále zero waste konceptu přizpůsobuji a učím se přijímat jeho nové aspekty.

Myslíte si, že je internet přehlcený články a videi o konceptu zero waste a ekologii?

Zdroj fotek: vlastní galerie

 

 

14 komentářů on Nezajímá mě ekologie? Proč jsem o tomto tématu přestala psát

 1. Bára
  28.1.2019 at 23:49 (7 měsíci ago)

  Myslím, že přehlcenost v téhle oblasti nikdy nemůže být problém – čím víc se o takových tématech bude mluvit, tím spíš si lidi uvědomí, že to vážně není výmysl pár šílenců v batikovaném oblečení. Je dobře, že téma ekologie zpracovává víc a víc blogerů, i kdyby to mělo být proto, že jim to přijde “cool”. Protože právě oni mají možnost ovlivnit to, jestli nad tím přemýšlí i ostatní.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   29.1.2019 at 7:23 (7 měsíci ago)

   Pohlížíš na to konzervativně. Jako by všichni lidé měli mít stejný názor, ale tak to vůbec není. Lidem začíná tahle tematika lézt krkem, bohužel.

   Odpovědět
    • Tereza Outcry
     30.1.2019 at 7:49 (7 měsíci ago)

     O tom, že tahle tematika začíná lidem lézt na nervy? 😀

     Odpovědět
     • Martin Šlat
      30.1.2019 at 7:57 (7 měsíci ago)

      Spíš takové zamyšlení, trochu kritické a sarkastické…

 2. Boudicca
  29.1.2019 at 17:29 (7 měsíci ago)

  Mluvíš mi z duše, Teri. Vlastně mám dokonce v hlubinách konceptů rozepsaný velmi podobný článek. 🙂

  Já jsem třeba mezi kolegy vnímaná jako hodně “eko” osoba, ale sama si uvědomuji, že a) někdy hřeším, b) spoustu “eko” věcí dělám ze sobeckých pohnutek. Třeba takový menstruační kalíšek nebo látkové odličovací tamponky jsou mi prostě příjemnější než jednorázové varianty.

  Leze mi na nervy radikalismus některých lidí, schopných urážet kvůli každému plastovému brčku nebo kelímku, kteří si pak letí na dovolenou přes půl planety. Jenže to tvůj případ není a tvé na ekologii zaměřené články jsem měla vždy ráda. Tak hlavu nahoru a klidně piš dál. Vždyť není potřeba být nejlepší. I kdybys inspirovala jen pár lidí, pořád to má smysl.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   30.1.2019 at 7:53 (7 měsíci ago)

   Také mi v konceptech spal docela dlouho, než jsem se rozhodla ho vydat, ale nakonec jsem si řekla, že je to můj názor, který mám podložený nespočty komentářů a vajádření od lidí ze sociálních sítích i z mého okolí. 🙂
   Zrovna kalíšek mi vůbec nevyhovuje. Mrzí mě, že jsem se ho nenaučila nosit, ale po mých zkušenostech, kdy jsem ho měla jak ve Skandinávii, tak v Budapešti, jsem ho dala do skříňky v koupelně a tam asi i zůstane. Použila jsem ho na své troje dny a ve větším stresu jsem nikdy nebyla… 🙁 Ale máš pravdu, že dost věcí také dělám radši kvůli otmu, že jsou mi příjemnější. 🙂
   A děkuji za hezký komentář. 🙂 Až budu mít zase něco, co bych mohla k této tematice říct, tak to napíšu, ale nechci, aby to bylo o věcech, které jsou omílané stále dokola, jestli mi rozumíš. 🙂

   Odpovědět
   • Boudicca
    30.1.2019 at 9:14 (7 měsíci ago)

    Jasné, rozumím. Budu se těšit na nové články. 🙂 IMHO je v pořádku, že ti něco nevyhovuje. Zrovna ten kalíšek je dost individuální záležitost. Já měla velkou motivaci se jej naučit používat, protože špatně snáším tampóny, ale taky mi pár měsíců trvalo, než jsem si na něj zvykla (a musela jsem odstřihnout tu stopku, se kterou se prodává). Jako pojistku mám látkové intimky (bez PU, měkkoučké a vždy barevně sladěné s prádlem :D). Zase ale třeba nosím do práce jídlo v igeliťácích, protože po rozlité polívce v tašce vím, že papírový ani látkový eko pytlík mi fakt nestačí.

    Odpovědět
 3. U Barči doma
  30.1.2019 at 9:15 (7 měsíci ago)

  Je pravda, že v poslední době je článků o ekologii až dost, ale není důvod a tom nepsat jen proto, že nejsi ve všem 100%. Myslím, že je důležité, aby člověk, který je ke snižování odpadu nakloněný viděl, že nemusí být hned tak striktní a že se ke všemu dopracuje postupně.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   5.2.2019 at 14:42 (6 měsíci ago)

   Tady jde i o inspiraci, která mi poslední dobou docházela. 🙂

   Odpovědět
 4. Heaven
  30.1.2019 at 17:12 (7 měsíci ago)

  Bohužel lidé toto téma strašně hrotí. Někdo, třeba na youtube, se prořekne, že není vegan a hned komentáře proč nejsi vegan, snědla bys svýho psa a podobný věci, do očí by jim to ale neřekli. Nemyslím si, že je internet tímhle tématem přehlcený, nejde o nic špatnýho, jenom nesnáším ty chytráky, co mě budou za každou cenu poučovat o tom, jak se mám v životě chovat. Tahle to vypadá, že se nezajímám o naší planetu, což není pravda, ale nevím, proč bych měla dávat na internet to, že třídím odpad, nosím plátěnou tašku a jezdím MHD a upřímně mě takové články ani moc nezajímají.

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   5.2.2019 at 14:43 (6 měsíci ago)

   Jo, těch věcí, o kterých se píše, je relativně málo. Odkazy, které jsem dala do článku směřují na lidi, kteří se tomu věnují více do hloubky. To já asi neumím. 🙂

   Odpovědět
 5. Dva zelenáči
  4.2.2019 at 20:27 (6 měsíci ago)

  Za prvé, moc děkujeme za zmínku. Jsme rádi, že jsme pro někoho inspiraci. My to zase bereme tak, že my s Matoušem už vůbec nejsme dokonalí. Prostě občas použijeme plastový sáček nebo zrovna nemáme chuť zvedat každý vajgl, který vidíme na zemi. Ale bereme to tak, jak to je, abychom se z toho nezbláznili. 😉 Určitě být vámi, nepřestávám, máte fajn názory a postřehy. Na světě už toho bylo tolik toho napsáno na téma zero waste, že být originální je někdy prostě těžké. Ale co. Hodně úspěchů přeji Dva zelenáči. 😊

  Odpovědět
  • Tereza Outcry
   5.2.2019 at 14:44 (6 měsíci ago)

   Děkuji mockrát! 🙂 Jste skvělí a přeju vám také spoustu úspěchů.

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.