Jak správně pěstovat Lucky Bamboo z Ikea a čeho se vyvarovat

lucky bamboo

Lucky Bamboo jsem si přinesla někdy v únoru. Měla jsem původně za to, že jsem si koupila bambus, jak by se i podle vzhledu či názvu mohlo zdát. Nyní vás vyvedu z omylu. Jak hlásá matka Wikipedie: “Dračinec pruhovaný, ve světě známá jako Lucky Bamboo, je odrůda rostliny Dracaena.” Dračince jsou nepravé palmy, takže Lucky Bamboo nemá s bambusem moc společného, je ale zajímavé, že se o ni musíte starat podobně jako o bambus.

Jak správně pěstovat Lucky Bamboo z Ikea a čeho se vyvarovat

Nejdřív se musím pochlubit tím, že se pěstování věnuju přibližně rok. Nejsem žádný geniální pěstitel a stále se učím novým i překvapivým věcem, jak záhy zjistíte. Ale protože jsem usoudila, že se o pokojové rostliny zajímám poměrně dlouho, zjistila jsem řadu věcí, udělala mnoho chyb a spoustu z nich i napravila, snad nebude od věci se o to všechno podělit i s vámi. Má rodinka nyní čítá 24 rostlin různých i opravdu unikátních druhů (jako například tilandsiemi – rostlina rostoucí na kameni). Takže tím snad i zažehnám svou krizi, protože témat mám v zásobě dost.

Sadba Lucky Bamboo do substrátu

Rostlinu jsem koupila v klasické podobě a to tak zvaného řízku. Už v Ikea jsem zjišťovala, jestli má vůbec šanci na plnohodnotný květináčový život. Kytka už měla kořínky, tak jsem ji jen z ochranného obalu přendala do vázy s čistou vodou, kterou jsem nepravidelně měnila a občas podpořila hnojivem. Na chytrých stránkách jsem se dočetla, že ji takto mohu nechat asi půl roku. Pokud tedy uvažujete o koupi, doporučuji vám ji před létem. V létě je člověk rozlítaný a na takovou kytičku, by neměl čas. Na konci srpna jsem dračinec přesadila do obyčejného substrátu, který zakoupíte v každých zahradnických potřebách.

Péče o Lucky Bamboo

Jak už jsem naznačovala, dračinec pruhovaný je poměrně náročný. Nejlépe se mu bude dařit na světlém a teplém místě. Umístila jsem ho na jihovýchod blízko k oknu a zároveň i k topení, aby mi v zimě nenastydl a neodešel. Kvůli tomu, že květina pochází z deštného pralesa, má ráda vlhko. Měla by mít neustále vlhký substrát. Abyste zabránili přelití, stačí hlínu jen rosit. Já na to používám obyčejný rozprašovač z domácích potřeb.

Pozor na škůdce

Vypadá to, že jsem docela dobrý zahradník, že? Lucky Bamboo prospívá, nezabila jsem ho při přesazování, hezky roste, ale bohužel si na něm momentálně pochutnávají smutnice, které jsem si přinesla pravděpodobně s jinou kytičkou. Smutnice jsou drobné černé mušky, které kladou larvy do hlíny a ty poté okusují kořeny pokojovek. Kytička začne chřadnout a pomalu umírat. Existuje řada prostředků, dokonce i parazitické hlístice (malí broučci, kteří se živí larvami smutnic). Právě smutníce napadly můj dračinec, mají rády teplo a vlhko, ale postupně se zažerou i do suchomilných rostlin. Proto jsem pořídila perlit, zasypala všechny květináče asi centimetrovou vrstvou a zapíchala do nich lepové pásky. Nyní čekám, jak se celá tahle sranda vyvine.

Doporučení

Pokud se i vy věnujete pěstování kytiček nebo jsem vás tímto oslovila, nezapomeňte každou nově donesenou pokojovku dát do tak zvané karantény. Oddělte ji na dva až tři týdny od všech ostatních rostlin, abyste případně mohli předejít napadení ostatních květin škůdci.

Mohlo by vás také zajímat:

Můžete zapomenout, že ji máte | Šplhavnice zlatá

Zdroj fotky: vlastní galerie

13 Comments na příspěvku: Jak správně pěstovat Lucky Bamboo z Ikea a čeho se vyvarovat

 1. Boudicca
  23.10.2019 10:47 (Před 4 roky)

  Lucky Bamboo z Ikei (netušila jsem, že má takový hezký název!) mám doma asi dva roky. Po přinesení jsem bambus dočasně umístila do vázy na parapet, ale kytce se tam zalíbilo, začala vesele kořenit… a teď už bych ji ani při nejlepší snaze z vázy nedostala, takže tam holt zůstala. Substrát vůbec nepotřebuje, stačí občas dolít vodu. Podobně nenáročné by měly být všechny pokojovky! 🙂

  Odpovědět
  • outcry
   23.10.2019 17:09 (Před 4 roky)

   Nechci Tě strašit, ale bamboo jsme měli doma, když jsem byla malá. Bylo zvláštní, že vydržel relativně dlouho, třeba 5 let, ve váze, ale nakonec odešel. Časem mu bude prostor ve váze malý, si myslím, nebude mít kam dávat kořeny a odejde. Naštěstí mám tip. Můžeš ho říznout a nechat opět zakořenit. 🙂 Je to super kytička, jen ty smutnice mě děsí.

   Odpovědět
   • Boudicca
    25.10.2019 17:52 (Před 4 roky)

    Díky, to jsem nevěděla, že jde v případně nouze říznout. Já měla předtím jeden (nejspíš) stejný “bambus” zasazený v květináči a po pár letech začal být dost ošklivý, až nakonec samovolně odešel zcela. Tak je to možná jejich běžná dožívací doba? 🙂

    Odpovědět
    • outcry
     26.10.2019 8:36 (Před 4 roky)

     Je to trvalka, měl by žít dlouhá léta, ale je dost náchylný. Může se lehce nastydnout, musí mít pořád vlhkou hlínu… A čas od času je třeba ho na jaře přesadit, protože kořeny se už nemusí nikam vejít. 🙂

     Odpovědět
 2. Anička
  23.10.2019 15:01 (Před 4 roky)

  Tak tahle série mě bude bavit 😀 ! Pokojovky miluju, sama jich mám několik. Vůbec jsem ale netušila, že je tenhle “bambus” druh palmy, mívala jsem ho u našich, ale pak nám nějak odešel. Nejspíš to bylo tím, že jsme právě neudržovali dostatečně vlhký substrát a teplo 🙁 . Už se těším na další článek z této série!

  TheWayByA

  Odpovědět
  • outcry
   23.10.2019 17:10 (Před 4 roky)

   Juhu! Jsem moc ráda. 🙂 Jo, jakmile ho přesadíš, musíš u něj skoro sedět, aby se mu nic nestalo. Ale už píšu článek o supernenáročné kytičce, takže se máš na co těšit. 🙂

   Odpovědět
 3. Kara Lel
  25.10.2019 11:05 (Před 4 roky)

  Super, pokojovky mi neustále chcípají. Těším se, až budeš mít víc článků, určitě se přijdu podívat! 🙂 Třeba to bude znamenat prodloužení života pro některé z mých chudáčků… 😀 Já to prostě neumím, no.

  Odpovědět
  • outcry
   25.10.2019 15:45 (Před 4 roky)

   Hned další plánuju napsat o nejméně náročné pokojovce, která existuje. To by mohlo být něco pro Tebe. 😀

   Odpovědět
 4. BarbaraS
  31.10.2019 16:24 (Před 4 roky)

  Už jsem o takové koupi přemýšlela, ale bohužel nejsem moc zkušený pěstitel. Nic mi nevydrží… Nejdéle mi zatím drží kaktus. Měla jsem kořenáč rok, pak se z intru vrátila zpět domů a doma to už nepřežila.
  Hodně se mi líbí i bonsaje.
  O tom že by měli být tak dlouho v karanténě jsem vůbec netušila. NIkdo mi to ani neřekl v květinářství, když jsem si tam něco zakoupila.

  Odpovědět
  • outcry
   2.11.2019 8:31 (Před 4 roky)

   To oni buď neříkají z nevědomosti, nebo proto že tam o nějakých škůdcích vědí, tak aby to nebylo na ně. 🙂 Bonsaj bych také chtěla, ale musím si o ní ještě hodně zjistit, protože stojí od 800 korun a to už je docela velká částka, než abych ji jen tak zamordovala. 😀

   Odpovědět
 5. WantbefitM
  31.10.2019 20:15 (Před 4 roky)

  To jsem vůbec nevěděla, že by se noví kytičky měly dávat do karentény, tohle mě nikdy nenapadlo, že by si mohly sebou přinést nějaké potvůrky. Naposledy jsme měli na bytě masožravku, ale ta chytla nějakou plíseň, tak už jsme ji uctivě pohřbili. Příště musíme koupit nějakou, co přežije vše 😀 🙂

  Odpovědět
  • outcry
   2.11.2019 8:32 (Před 4 roky)

   Tak o té jsem zrovna vydala článek. 🙂 Každopádně masožravci mám nově také a pro změnu mi uhnívá, nevím, kde dělám chybu… :-/ Ale pokud si nevíš rady, na Facebooku existuje množství skupin, kde ti rádi poradí. 🙂

   Odpovědět

Reagovat

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole *

Komentář *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..